Unit 5 Buying and Selling lesson 25 Raising Money课件(共17张PPT)

文档属性

名称 Unit 5 Buying and Selling lesson 25 Raising Money课件(共17张PPT)
格式 ppt
文件大小 1.9MB
资源类型 教案
版本资源 冀教版
科目 英语
更新时间 2022-01-29 06:53:59

图片预览

文档简介

(共17张PPT)
Unit 5 Buying and Selling
Lesson 25 Raising Money
Warm-up
1
Presentation
2
Language Points
3
Exercise
4
--What are they doing
--They’re raising money.
1. Do you always carry money in your pocket
2. What would you do if your found fifty yuan
3. Why do Jenny, Danny and Brian need money
Warm-up
Ask and answer
pay 付款
bake sale 卖饼干
dollar 美元
advertising 广告
poster 海报
Presentation
Learn some new words
A product is something that you sell.
In a shop
Product
48.00
12.00
35.00
Price: 48 yuan for a hat
12 yuan for a calculator
35 yuan for a schoolbag
In a shop
Teach you to ask the price of goods:
A1: How much is the dictionary
B1: It’s 25 yuan.
A2: How much does the dictionary cost
B2: It’s 25 yuan.
A3: What’s the price of the dictionary
B3: It’s 25 yuan.
特别提醒: 价格price作主语时,疑问词不能用
how much,而应用what。
Read the lesson and answer the questions:
Why do they want to raise money
2. When will they have a bake sale
3. How much will Brian’s cookies cost
4. What is Danny going to sell
5. What does Jenny mean when she says, “Hmm….”
Because their basketball team is going to play in another city. The trip costs a lot of money.
They will have a bake sell at lunch hour.
One dollar for four cookies.
He is going to invent a new product to sell.
She doesn’t think Danny will succeed.
1.But the trip costs a lot of money.
但是这次出行要花费很多钱。
2.Each player needs to pay $150.
每个队员要交纳150美元。
① cost意为“花费,值”,主语常为物。
The new bike cost him over 1 000 yuan.
那辆新自行车花了他一千多元。
Language points
② spend...on sth. / (in) doing sth.
在某物上花费....../做某事花费......
I spent two hours on my English homework.
I spent two hours (in) doing my English homework.
③ pay... for...意为“付钱买”,主语是人。
How much did you pay for your house
④ take的主语通常为形式主语“it”:
常用句式为It takes sb. some time to do sth.
表示花费某人多长时间做某事。
It takes me 15 minutes to go to school on foot every day.
2. Listen to the passage and fill in the blanks.
Each player needs to pay ____________ for the trip.
Li Ming, Wang Mei and Li Lin decide to work together to __________________.
Wang Mei wants to bake some _________ to sell.
Li Ming wants to _________ a new product to sell.
Li Lin will make some __________ to help them.
1 000 yuan
raise some money
cookies
invent
posters
Let’s Do It!
3. Fill in the blanks with the correct forms of the
words or phrases in the box.
There are usually eleven _________ on a football team.
Mr. Han chose a shirt, __________ for it and left the store.
That laptop cost you 2000 _________ !That’s too expensive!
As an employee, I try to _____________ for my company.
I often go to that bakery. I think it __________ the best cookies.
sell
play
dollar
pay
make money
players
dollars
sells
paid
make money
1.It usually Mum about half an hour to cook supper.
A. pays B. takes C. spends D. costs
2.—Do you know the price of the ticket
—Yes. Each 180 yuan.
A. pays B. costs C. takes D. spends
B
B
Exercise
3. —How much is the ticket to Central Park
—A one-way ticket $ 40, and you can another $20 for a round-trip.
A. costs. pay B. cost. spend
C. pay. spend D. spends, pay
4. “The four cookies the girl one dollar” means “The girl one dollar for the four cookies”.
A. cost spend B. paid took C. cost paid
C
A
纠错奇兵
1.It spent me two hours to mend my bike.
2.She cost 200 on this MP3.
3.I took 3 yuan for my hair-cut.
4. The book paid me 20 yuan.
took
spent
paid
cost
Homework:
1. Think of more ways to help the
team make money.
2. Write some advertising for their
products.
同课章节目录