Unit 6 Topic 1 We're going on a three-day visit to Mount Tai.Section A 校本作业课件+试卷(共14张PPT)

文档属性

名称 Unit 6 Topic 1 We're going on a three-day visit to Mount Tai.Section A 校本作业课件+试卷(共14张PPT)
格式 zip
文件大小 630.0KB
资源类型 教案
版本资源 仁爱科普版
科目 英语
更新时间 2022-02-13 10:13:21

文档简介

(共14张PPT)
八年级(下)英语校本作业
Unit6 Enjoying Cycling Topic 1 Section A
安溪县金火中学 钟电木
Part 01
一、在文中找到,划出并背诵下面的短语.
一、在文中找到,划出并背诵下面的短语.
1. 有些激动人心的消息要告诉你们_______________ .
2. 进行一次三天的旅游____________ .
3.做决定____________________ .
4. 到那的最佳方式___________________ .
5. 找出,发现,查明__________________ .
have some exciting news to tell you
go on a three-day visit
make the decision
the best way to get there
find out
一、在文中找到,划出并背诵下面的短语.
6.决定,选定__________ ___
7. 决定春游的最佳方式
___ _
8.计划做某事___________ ___________
9出发,动身_________________ _____
10. 乘火车去的费用____________ ___
decide /decision
decide on the best way to travel on spring field trip
decide to do sth
start out/set off
the cost for the train
二、选择题
注意语义语境
二、选择题
( )1.---How long do they ____doing the work --The work ____them 20 hours.
A. spend ,takes B. spend ,costs
C. cost, costs D. cost, takes
B
二、选择题
( )2. —Mike is ____ boy,but he can say many words. —How clever!
A. an-one-year-old B. a one-year-old
C. an one-year old D. a one-year old
( )3.I want to ask for a leave.
A. three day B. three days
C. three-days D. three days’
B
D
二、选择题
( )4.Finally we ____to Kunming by air plane. The cost was too high.
A. decided to go B. decided not to go
C .decided to visit D. decided not to visit
B
二、选择题
( )5.---Shopping with me
-I’d love to,___I have a lot of clothes __.
A. and ,to wash B. and ,washing
C. but ,to wash D. but ,washing
C
二、选择题
( )6. —What about going shopping together —Sorry, I have a lot of homework__.
A. do B. to do C. doing D. did
( )7. It’s difficult for us ____ there on foot in two hours.
A. to get B. get C. getting D. got
B
A
二、选择题
( )8. —I’ll go on a visit to Mount Huang. —____.
A.Thank you. B. Have a good trip!
C. Never mind. D. My pleasure.
(  )9..Lucy wants to have a _____visit to the Great Wall. She is excited.
A. two-days B.two- day C.two days D.two day
B
B
二、选择题
( )10.Which is the best_____to go to Mout taiby bus,by train or by air
A.way B. hour C.time D.idea
( )11.How much____it cost to Beijing by plane
— 500 yuan.
A.cost B. does C. is D. costs
A
B
二、选择题
( )12.What a beautiful sweater!
How much did you _____for it
A.take B.cost C.pay D.spend
( )13._____kind girl Nancy is!
Yes,she is always ready to help others.
A.What B.What a C.How D.How a
C
B
感谢观看
安溪县金火中学 钟电木八年级下校本作业 13
班级 姓名 座号
Unit6 Enjoying cyclingTopic1 Section A
一、在文中找到,划出并背诵下面的短语.
1. 有些激动人心的消息要告诉你们_______________6.决定,选定_____________
2. 进行一次三天的旅游____________ 7. 决定春游的最佳方式___ _
3.做决定____________________ 8.计划做某事______________________
4. 到那的最佳方式____________________ 9出发,动身______________________
5. 找出,发现,查明__________________ 10. 乘火车去的费用_______________
二、选择题
( )1.---How long do they ____doing the work --The work ____them 20 hours.
A. spend ,takes B. spend ,costs C. cost, costs D. cost, takes
( )2. —Mike is ____ boy,but he can say many words. —How clever!
A. an-one-year-old B. a one-year-old C. an one-year old D. a one-year old
( )3.I want to ask for a leave.
A. three day B. three days C. three-days D. three days’
( )4.Finally we ____to Kunming by air plane. The cost was too high.
A. decided to go B. decided not to go C .decided to visit D. decided not to visit
( )5.---Shopping with me -I’d love to,____I have a lot of clothes ____.
A. and ,to wash B. and ,washing C. but ,to wash D. but ,washing
( )6. —What about going shopping together —Sorry, I have a lot of homework__.
A. do B. to do C. doing D. did
( )7. It’s difficult for us ____ there on foot in two hours.
A. to get B. get C. getting D. got
( )8. —I’ll go on a visit to Mount Huang. —____.
A.Thank you. B. Have a good trip! C. Never mind. D. My pleasure.
(  )9..Lucy wants to have a _______visit to the Great Wall. She is excited.
A. two-days B.two- day C.twodays D.two day
( )10.Which is the best_____to go to Mout taiby bus,by train or by air
A.way B. hour C.time D.idea
( )11.How much____it cost to Beijing by plane 500 yuan.
A.cost B. does C. is D. costs
( )12.What a beautiful sweater!How much did you _____for it
A.take B.cost C.pay D.spend
( )13._____kind girl Nancy is!Yes,she is always ready to help others.
A.What B.What a C.How D.How a