中小学教育资源及组卷应用平台
Section A教学设计
教学设计思路:
本课时主要通过杜甫的诗和5元人民币背面的泰山图激发学生的兴趣,紧接着介绍Kangkang和他的朋友们也要去泰山旅游,让学生分析出行方式的花费和时间,为他们选择最佳出行方式,再通过一系列对话,练习来巩固,最后进行总结并布置家庭作业。
Ⅰ. Teaching aims
1. How much does it cost to get to Mount Tai by ... It costs ... to get there by ....
2. How long does it take to go there by ... It takes ... to go there by ....
3.The best way to get there is by...because...
2. Skill aims:
(1) 能制定简单的出行计划。
(2) 能询问出行有关的信息。
Ⅱ. The key points and difficult points 1. Key points:
(1)Key sentences:
1. How much does it cost to get to Mount Tai by ... It costs ... to get there by ....
2. How long does it take to go there by ... It takes ... to go there by ....
3.The best way to get there is by...because...
2. Difficult points:
(1) It costs ... to get there by .... (2) It takes ... to go there by ....
Ⅲ. Learning strategies
1. 利用动画、图片来激发学习兴趣。
Ⅳ. Teaching aids 多媒体课件/黑板
V. Teaching procedures Stage 1(2mins):Lead in
Step Teacher activity Student activity Designing purpose
1 (Class activity) T:Hello,boys and girls. Look at the man, can you tell me who he is T:Very good. Dufu wrote a famous poem about Mount Tai, Do you know T:Excellent. Now let’s see how to translate into English.Do you know at the background of RMB, we can also find Mount Tai, can you show it to me The teacher shows 5yuan to students let them enjoy the beauty of Mount Tai S:He is Dufu. S: Of course. It’s Wang yue. 激发学生对泰山的兴趣,营造良好的课堂气氛,为接下来的课程做铺垫。
Stage 2(5mins): Presentation
1 (Individual work&Group work) Listen to the conversation and answer questions. 1. How many vehicles are there in the conversation?2. What are they ? You see, they choose different vehicles. Planes, trains, buses and bikes are all vehicles. Sometimes we have to choose proper vehicles. Divide the Ss into pairs. Let them discuss what kind of vehicle they will choose. Now let's choose the best way to get there.Look at the picture and answer the questions together: How much does it cost to get to Mount Tai by plane How long does it take to go there by plane How much does it cost to get to Mount Tai by train How long does it take to go there by train How much does it cost to get to Mount Tai by bus How long does it take to go there by bus How much does it cost to get to Mount Tai by bike How long does it take to go there by bike S: Four S: They are plane, train, bus and bike. S:It costs 700 to get there by plane. S:It takes one hour to go there by plane. S:It costs 145 to get there by train. S:It takes 7 hours to go there by train. S:It costs 200 to get there by bus. S:It takes 8 hours to go there by bus. S:It costs zero to get there by bike. S:It takes 2 days to go there by bike. 通过一系列对话,对各种出行方式进行分析。
Stage3(7mins):Consolidation
1 (Groupl work) Work in pairs and discuss the best way to travel. Example: T: How much does it cost to get to Mount Tai by … T: How long does it take to go there by … T: The best way to get there is by … because … T: Listen to the notice and complete the table. S: It costs… S: It takes … S:I think so. / … S:7:00 a.m. 用所学句型讨论,得出最佳出行方式。
Stage4(3mins): Summarizing and assigning HMK
1(Class activity) Let the Ss summarize what they learned in this period . T: Time flies so fast that we can’t waste any of it. It’s time to summarize now . What have you learned Summarize what they learned in this period. S:How much does it cost to get to Mount Tai by ... It costs ... to get there by .... How long does it take to go there by ... It takes ... to go there by .... The best way to get there is by... 回顾、总结本课的相关知识有利于加深学生的记忆。
2 (Class activity) Assign HMK. T:Plan your own trip to some places. Finish the homework. 适当的家庭作业有助于巩固课堂所学的知识。
21世纪教育网 www.21cnjy.com 精品试卷·第 2 页 (共 2 页)
HYPERLINK "http://www.21cnjy.com/" 21世纪教育网(www.21cnjy.com)(共21张PPT)
Unit 6 Enjoying Cycling
Section A
Topic 1 We’re going on a three-day visit to Mount Tai.
Learning aims
1:能够用基本句型对话
How much does it cost to get to ... by ...
It costs ... to get there by ....
How long does it take to go there by ...
It takes ... to go there by ....
The best way to get there is by...because...
2:能够制定简单的出行计划
Where do you plan to do when the summer holidays come
Free talk
How to plan a trip
Destination
Time
People
Transportation
cost
Where do you plan to visit
When do you want to visit it
How long would you like to stay there
How will you get there
How much does it cost to get there
Who will go there with you
Things
What do you need to take
What do you plan to do
Activities
Complete and practice
Complete the table according to your coming trip and your partner’s.
Harbin
Xiangshan
Jiuzhaigou
Who Where Why When How How much
You
Your partner
Pair work
Example:
A: Where do you plan to visit B: I plan to visit Harbin.
A: Why do you want to visit it B: Because it’s an interesting place.
A: When are you going to start out B: I plan to start out next month.
A: How will you get there B: By train.
A: How much does it cost to get there B: It costs about a hundred yuan.
A: What do you think your trip will be like B: …
Make conversations with the help of the table.
Listen and mark
For their spring field trip, they’re going on a three-day visit to Mount Tai. ( )
It will take them a few days to get there by bus. ( )
Kangkang and Michael will find the cost for the train. ( )
Helen will find the cost for the plane. ( )
Miss Wang will decide on the best way to travel. ( )
Listen to 1a and mark T (True) or F (False).
T
F
T
F
F
Listen and answer
Listen to the conversation and answer the questions
How many vehicles are there in the conversation?
What are they ?
Four
plane
train
bus
bike
Let’s help them.
There are four ways to choose.
Which is the best one
Pair work
Look at the pictures. Then ask and answer in pairs.
How much does it cost to get to Mount Tai by plane
It costs 700 to get there by plane.
How long does it take to go there by plane
It takes one hour to go there by plane.
Price: 700
Total time:1 hour
Price: 145
Total time:7 hours
Price: 200
Total time:8 hours
Price: 0
Total time:2 days
Discuss
Work in group and discuss the best way to travel.
You can answer like this:
The best way to get there is by … because it takes …but it only costs...
Price: 700
Total time:1 hour
Price: 145
Total time:7 hours
Price: 200
Total time:8 hours
Price: 0
Total time:2 days
Discuss
Discuss with your partners and tell me which is the best way to get to Shanghai Disney.
By plane
Price: 880
Total time:2 hours
By high-speed railway
Price: 550
Total time:7 hours
Example:
A: How much does it cost to get to Shanghai Disney by …
B: It costs…
A: How long does it take to go there by …
B: It takes …
A: The best way to get there is by … because …
B: I think so. / …
Where to go When to leave How How long to stay Things to take
Xiangshan Park _________ by ____ ______ hours enough _______
proper _______
and__________
Listen and complete.
Listen to the notice and complete the table.
7:00 a.m.
bus
eight
water
clothes
sports shoes
Listen and tick
Listen again and tick what the children will do in the park.
go climbing
have a picnic
have an English Corner
go swimming
take photos
sing under the tree
√
√
√
√
Read and check
Boys and girls,
Attention, please! This Sunday we are going to Xiangshan Park by bus for our spring field trip. We will meet at the school gate at 6:30 in the morning. The bus leaves at 7:00 a.m. and arrives at the park at 8:30 a.m.. Please come to school earlier. We can go walking, climbing and have a picnic under the big tree in the morning. Then we will have an English Corner and take photos in the afternoon. We will go back at 4:30 in the afternoon. Remember to take enough water, proper clothes and sports shoes. Please be on time!
Thank you.
Summary
We learn:
Words and phrases:
field, proper, total, price
Useful expressions:
How much does it cost to get to Mount Tai by…
It costs about a hundred yuan.
How long does it take to go there by…
The infinitive: to + v. :
plan to…, need to find out, it takes …to get to…
the best way to travel
We can:
Talk about transportation and the cost:
It’s too far to cycle.
But it will take us a few days to get there by bike.
I’d love to go by plane.
Exercises
go on a 5-day trip to Mount Huang
Translation:
去黄山5日游
选择其它的交通工具
总价
秋游
骑自行车到那儿将要花费我们好几天的时间。
坐飞机去北京要花 1500。
choose other vehicles
total price
autumn / fall field trip
It will take us a few days to get there by bike.
It will cost 1500 yuan to get to Beijing by plane.
When spring comes, there are all kinds of beautiful flowers in the f______.
The p________ of the dictionary is 23. We need 10 of them. So the t_______ price is 230.
Where shall we spend the weekend Let’s make the d_________ together.
We should deal with the problem in a p_______ way. Or it may bring us t______.
The students are having a meeting to d_______ on the best place for their trip.
Exercises
ield
rice
otal
ecision
roper
rouble
ecide
Complete the sentences:
Homework
Suppose you want to make a weekend-trip to the zoo near your home. Make conversations similar to 1a.
Talk about the vehicles you would like to choose and the reason.
(optional) Make a detailed plan for your trip.
https://www.21cnjy.com/help/help_extract.php中小学教育资源及组卷应用平台
Section A 随堂练习
一、用方框内所给词的适当形式填空。
proper,price,total,field,information
1. Fall iscoming. The farmers are busy harvesting in the ______.
2. I want to usethe computer to look for some ______ online.
3. The problemitself is not terrible. The most important is to solve the problem in a ______ way.
4. Please tellme the ______ cost of these books.
5. —What’s the ______of the beautiful dress
—It’s 200 yuan.
二、单项选择。
1. —What willyour parents do during the holiday
—They will go on____ a visit to Beijing.
A. seven days
B. seven-days
C. seven-day
D.seven-days’
2. The shoes____ me a lot of money.
A. spend
B.cost
C. pay
D. take
3. My parentsare trying to ____ a suitable high school for me.
A. decide on
B. decide to
C.depend on
D. look up
4. —The girl is ____young ____ carry the heavy bag. Let’s help her.
—All right.
A. so; to.
B. too; to
C.from; to
D. so; that
5. —Why are yougoing to Guilin
—Iplan ____ the beautiful mountains and clean water.
A. see
B. seeing
C. saw
D. to see
三、括号内所给词的适当形式填空。
1. I will tellall my classmates the ______ (excite) news.
2. The physicsproblem is too difficult. It took me two hours ______ (work) it out.
3. —How can wedeal with this problem
—Let’s______ (discuss) together and find out a way.
4. —It’stoo far ______ (cycle) to Mount Emei.
—Butthere are many other vehicles for us ______ (choose).
5. —What arethey talking about
—They’retalking about ways ______ ( help) the little girl.
四、给下面的句子排序,组成一段对话。
A. It’s reallybeautiful. But my parents and I went there last year.
B. I have noidea. Where would you like to go
C. Oh, you did.Then let’s go to China instead.
D. Where are wegoing for our holiday, Jim
E. How aboutgoing to Japan
F. Good idea! It’sa good place. I can’t wait to go there.
1. ______ 2. ______3. ______ 4. ______ 5. ______ 6. ______
答案
一、
1. field 2. information 3. proper 4.total 5. price
二、
1. C 只有seven-day用连字符使用,作形容词,可以修饰名词visit。
2. B pay和spend的主语一般为人,cost的主语一般为物。由于主语指物,故选B。
3. A decide on“决定,选定”。
4. B too…to…“太……,而不能……”。
5. D plan to do sth.“计划做某事”。
三、
1. exciting 2. to work 3.discuss 4. to cycle; to choose 5. to help
四、
l. D 2. B 3.E 4.A 5. C 6. F
21世纪教育网 www.21cnjy.com 精品试卷·第 2 页 (共 2 页)
HYPERLINK "http://21世纪教育网(www.21cnjy.com)
" 21世纪教育网(www.21cnjy.com)