Unit 3 How do you get to school? “花费”的用法 课件(共11张PPT)

文档属性

名称 Unit 3 How do you get to school? “花费”的用法 课件(共11张PPT)
格式 pptx
文件大小 1.1MB
资源类型 教案
版本资源 人教新目标(Go for it)版
科目 英语
更新时间 2022-03-15 15:59:17

图片预览

文档简介

(共11张PPT)
初中英语中“花费”的用法七年级-下册-Unit 3难点名称:区分spend, pay, take, cost的用法目录CONTENTS导入雾里看“花”spendcostpaytake→spenttookpaid→→→cost活动与探究(温馨提示:规范操作、注意安全)
知识讲解
难点突破
拨开云雾
spend
pay
take
cost
思考一:
谁花费?
活动与探究(温馨提示:规范操作、注意安全)
知识讲解
难点突破
拨开云雾
思考二:
花费什么?
人 + spend +时间 + (in) doing sth.
I spend two hours (in) doing my homework.
I spend two hours on my homework.
人 + spend +时间 + on sth.
Bob spent one dollar (in) calling his friend.
人 + spend +金钱+ (in) doing sth.
Bob spent one dollar on the call .
人 + spend +金钱 + on sth.
活动与探究(温馨提示:规范操作、注意安全)
知识讲解
难点突破
拨开云雾
思考二:
花费什么?
I paid twenty yuan for the ticket.
人 + pay +金钱 + for sth.
活动与探究(温馨提示:规范操作、注意安全)
知识讲解
难点突破
拨开云雾
思考二:
花费什么?
It takes me half an hour to get to school.
物(It) + takes + sb.+ 时间 + to do sth.
The coat cost me fifty dollars.
物 + cost + sb.+ 金钱.
课堂练习难点巩固云开雾散1. She ___ too much time reading the book.A. took B. cost C. spent D. paid2. How much did you ___ for the ticket.A. pay B. cost C. spend D. takeCA课堂练习难点巩固云开雾散3. A: How beautiful your dress is! It mustbe expensive.B: No, it only ____ me 100 yuan.A. took B. cost C. spent D. paid4.A:How does it take you to get here B: It ___ me fifteen minutes.A.costsB.paysC. spends D. takesBD活动与探究(温馨提示:规范操作、注意安全)
spend
It
take
cost


(in) doing sth.
on sth.
for sth.
to do sth.
守得云开见月明
小结
pay
sb.
Thank you for your listening!