课件17张PPT。Module 6 SHOPPING
Unit 16 In the MarketCHANT
Do You Like Apples
Do you like apples?
Yes, I do. I do too.
One for you and one for me.
Do you like bananas?
Yes, I do. I do too.
One for you and one for me.£10 ¥50 £25£3¥4.50¥6How much is/are the …?
It’s/They’re …yuan/pounds.a marketWhat do you want?
I’d like carrots.
What do you want?
I’d like carrots.
One kilo and a half would be good.What do you want?$1/kilo
$2.30/kilo$4.50/kilo What does it mean?¥£yuanpounddollar cent
1dollar=100cents$1.50 $3.30 1 dollar (and) 50 cents 3 dollars (and) 30 cents
kilo $1.50/kilo1 dollar 50 cents a kilo$3.80/kilo3 dollars 80 cents a kilo$1.20/kilo
$5.40/kilo
$7.60/kilo
$4.80/kilo
1 dollar (and) 20 cents a kilo5 dollars (and) 40 cents a kilo7 dollars (and) 60 cents a kilo4 dollars (and) 80 cents a kilo$1.2/kilo$2.60/kilo$1.40/kilo $2.30/kiloHow much are the …?
How much do the … cost?
They’re …A: How much are the carrots?
A: How much do the carrots cost?
B: They’re 1 dollar a kilo.$1/kilo$2.60/kilo
A: How much are the tomatoes?
A: How much do the tomatoes cost?
B: They’re 2 dollars 60 cents a kilo.
A: How much are the peppers?
A: How much do the peppers cost?
B: They ’re 1 dollar (and) 20 cents a kilo. $1.20/kilo$2.30/kilo
A: How much are the potatoes?
A: How much do the potatoes cost?
B: They ’re 2 dollars (and) 30 cents a kilo.Homework:
Listen to the tape, then read and recite the dialogue.
Cope the new word two times.
Practice talking the pictures in P73.THANK YOU!