Unit 6 Let's Go! Lesson 32 At the Supermarket(WORD版含答案)

文档属性

名称 Unit 6 Let's Go! Lesson 32 At the Supermarket(WORD版含答案)
格式 docx
文件大小 54.0KB
资源类型 教案
版本资源 冀教版
科目 英语
更新时间 2022-07-20 23:42:42

图片预览

文档简介

第32课时 [Unit 6 Lesson 32]
Ⅰ.根据句意及首字母或汉语提示完成句子
1.Please f     me to read the new words.
2.The air in the countryside is very f    .
3.I can c     from one to sixty.
4.The old man is     (八十) years old.
5.Our school library has about nine     (百) English books.
Ⅱ.单项选择
(  )6.Lily is     her pen, but she can’t     it.
A.finding; look for B.looking for; find
C.look for; finding D.looking for; finding
(  )7.—     is the bike
—It’s 255 yuan.
A.How many B.How tall C.How much D.How old
(  )8.About three     students have the popular book.
A.hundred B.hundreds
C.hundred of D.hundreds of
(  )9.This skirt is very beautiful. Linda will     it.
A.sell B.take C.want D.say
(  )10.The Green family are     at the supermarket.
A.swimming B.sleeping C.shopping D.writing
Ⅲ.根据汉语意思完成句子,每空一词
11.它非常便宜,我就买它了。
It is very cheap. I will          .
12.我正坐在我妈妈旁边。
I’m sitting          my mother.
13.我能为你做点什么
         I do for you
14.我正在找一些土豆和胡萝卜。
I am          some potatoes and carrots.
15.这件T恤衫多少钱
         is this T-shirt
Ⅳ.阅读理解
Today is Sunday. The weather is fine and cool. My family go shopping in the morning. My brother, Mike, is so happy.
We go to the supermarket by car. There are too many people in it. Because the supermarket sells all goods at a great sale(大减价).
Look! What delicious apples! They’re my favourite fruit and only $2 for one kilogram(千克). These are Mike’s favourite strawberries. They are only $6 for one kilogram. What are those Oh, they are chicken wings(翅膀). They are my father’s favourite. They are only $10 for one kilogram. But where is beef It’s my favourite. Here it is. It’s also very cheap. It’s only $16 for one kilogram.
We buy two kilograms of apples, one kilogram of strawberries, one kilogram of chicken wings and half a kilogram of beef. Do you know how much we should pay(付款) for them
(  )16.How is the weather today
A.It’s rainy.
B.It’s hot.
C.It’s fine and cool.
D.It’s windy and cold.
(  )17.How do they go to the supermarket
A.By bike. B.By car. C.On foot. D.By bus.
(  )18.What is $6 for one kilogram
A.Beef. B.Chicken wings. C.Apples. D.Strawberries.
(  )19.How much should they pay for all the things they buy
A.$31. B.$29. C.$34. D.$28.
(  )20.Which of the following sentences is RIGHT
A.Strawberries are the writer’s favourite fruit.
B.The chicken wings are $6 for one kilogram.
C.The beef is $16 for one kilogram.
D.They buy one kilogram of apples.
答案
课内基础自测
Ⅰ.1.follow 2.fresh 3.count
4.eighty 5.hundred
课后巩固提升
Ⅱ.6.B look for意为“寻找”,强调找的过程;find意为“找到”,强调找的结果。句意:莉莉正在找她的钢笔,但是她没有找到。
7.C
8.A 当“百”的前面有具体数字修饰的时候,用单数形式。
9.B 10.C
Ⅲ.11.take it 
12.next to 
13.What can 
14.looking for 
15.How much
Ⅳ.16—20 CBDDC
同课章节目录