牛津译林版英语七年级上册Unit 6 Food and lifestyle-Welcome to the unit 同步练习(含答案)

文档属性

名称 牛津译林版英语七年级上册Unit 6 Food and lifestyle-Welcome to the unit 同步练习(含答案)
格式 doc
文件大小 25.0KB
资源类型 教案
版本资源 牛津译林版
科目 英语
更新时间 2022-09-21 10:41:49

图片预览

文档简介

Unit6 Food and lifestyle
Welcome to the unit 同步练习
I.词汇过关
A根据句意、中英文提示或音标写出句中所缺单词。
1 Please (保持) the classroom clean.
2 We eat (西瓜) in summer.
3 Rabbits like to eat /'k r ts/.
4 Smoking is bad for your /helθ/.
5 You are a sunshine boy. I like your (the way you live).
B选用方框中所给动词的适当形式填空。
dance go need play have
1 Everybody to exercise every day.
2 What about skating tomorrow afternoon
3 Millie every day
4 1 am too tired. I want a good rest.
5 Let's basketball after school.
II.语法入门
A选择填空。
1 My favourite fruit is______________ .
A juice B carrots C sweets D lemons
2 How much would you like to eat
A beef B lemons C milk D vegetables
3 My mother spends money on clothes.
A too much B much too C too many D many too
4 Go to the supermarket and some tomatoes me.
A give; to B buy; for C give; for D buy; to
5 She seldom eats sweet snacks she likes cakes.
A because B but C so D and
6 Sweet snacks cakes and candies are not good for us.
A like B of C for D in
7 Peter never has pork.
A lots B many C any D some
8 A: Would you like a cup of coffee
B:_______________.
A No, not at all B Yes, please C No, I don't D Yes, I'm afraid so
B句型转换。
1 There is a potato in the bag. ( 改为复数句)
There are in the bag.
2 She does her homework before dinner. (改为否定句)
She ______ ____________her homework before dinner.
3 What is your favourite food (保持句意基本不变)
What food you
4 My brother loves playing football. (对画线部分提问)
your brother love
5 Let's go to the cinema. (保持句意基本不变)
going to the cinema
C完成下列句子。
1现在十点半了,让我们吃些点心吧。
It's now. Let's_________ _____________.
2 A:我喜欢橘子,你呢
B:我最喜欢梨。
A: I like oranges. you
B: I like pears ________________ .
3让我们吃些汉堡吧1
Let's have !
4让我们谈谈食物与健康。
Let's talk about____________ and__________________ .
5做早操对我们的身体有好处。
Doing morning exercises our bodies.
Ⅲ.阅读驿站
根据上面的菜单内容,选择正确答案。
Menu (菜单)SANDWICHES DRINKSChicken $5.20 Orange juice $1.70Fish $3.60 Coke $2.50Egg $4.90 Coffee 2.80Beef $4.50 Tea $1.50RICE DESSERTS (甜食)Fried $3.50 Ice cream $3.00With chicken $4.80 Apple pie $4.50With meat $4.50 Fresh fruit $3.30With vegetables $4.30 Chocolate $5.50
( ) 1 Where do we often find menu
A In a hospital. B In a restaurant. C In a workshop. D In a shop.
( ) 2 How much is the rice with chicken
A $3.50. B $5.20. C $4.50. D $4.80.
( ) 3 I have only two dollars, what can I buy
A Coke. B Ice cream. C Chicken. D Orange juice.
( ) 4 1 want to eat rice with vegetables. How much should I pay
A $5.20. B $3.30. C $4.30. D $2.80.
( ) 5 The most (最) expensive food in the menu is___________
A chocolate B rice with' chicken
C fish sandwich D sandwich with chicken
参考答案
Ⅰ. A 1 keep 2watermelon 3 carrots 4 health 5 lifestyle
B 1 needs 2 going 3 Does, dance 4 to have 5 play
II. A 1-8 DAABBACB
B 1 some potatoes 2 doesn't do 3 do, like best 4 What does, doing 5 What/How about
C 1 half past ten, have some snacks 2 What/How about, best 3 some hamburgers 4 food, health
5 is good for
III. 1-5 BDDCA