Unit 6.Shopping for a school party 第3课时(课件)粤人版英语五年级上册

文档属性

名称 Unit 6.Shopping for a school party 第3课时(课件)粤人版英语五年级上册
格式 zip
文件大小 11.8MB
资源类型 教案
版本资源 广东版
科目 英语
更新时间 2022-10-05 15:57:19

图片预览

文档简介

(共26张PPT)
Unit6 Shopping for a school party
Numbers
thirty
eighty
forty
fifty
sixty
seventy
ninety
a hundred
fifteen
seventeen
fourteen
eighteen
nineteen
sixteen
thirteen
cheap 便宜的
expensive昂贵的
$15
How much is the guitar
It’s 15 dollars.
That’s
¥100
How much are those shoes
They’re a hundred yuan.
That’s cheap / expensive.
How much is the toy car
It’s eighty-five yuan.
¥85
Wow!That's expensive!
$1
How much are those socks
They are one dollar.
Hey!That's cheap!
How much is…
It’s …
How much are…
They are…
That’s cheap / expensive.
¥15
$30
Answer the question.
¥43
How much are all the things
+ + + =
¥ 82
+
+
________________________________________________
How much money you need to pay(付)
I need to pay …
¥32 + ¥13 +¥3 = ¥ 48
_______________________________________________
$10 + $25 + $15 =$50
How much 多少钱
单数用How much is提问,用It’s 回答
例如: How much is the hat
-- It’s 2 yuan.
如何询问价格:
复数用How much are提问,用They’re 回答
例如: How much are the shoes
-- They’re 20 dollars.
Summary
auction(拍卖,竞买 )
当众出售, 由顾客争价, 以最高价成交。
Start at(起拍价):¥40
每次叫价比前一个价高(高¥5内):¥40---¥ 43---¥48…
每次争价要举手示意。
Activity :
Game
How much is the guitar
It’s $85.
WoW! That’s expensive.
How much are those socks
They’re $1.
Hey! That’s cheap.
How much is the guitar
It’s $85.
Wow! That’s expensive!
Repeat
How much are those socks
They’re $1.
Hey! That’s cheap!
Shopping List(购物单)
Tony:
a new pair of socks
a guitar
Jenny:
A: How much is …
B: It’s …
A: How much are…
B: They’re …
A: Wow! That’s expensive!
Hey! That’s cheap!
Activity 1:Role play
Let's go shopping.
$100
books
toy car
How much ____ these shoes
_____ _____ a hundred yuan.
How much ____ the hat
______ $15.
____ _____ are the glasses
They _____ $10.
_____ ______ is the chair
It’s ________.
How much
are
are
They are
is
It’s
How much
$50
Practice
Let the world be full of love.
dedication of love
1.读熟P67的单词与句子。
学会用How much询问价钱;
学会用That’s expensive/ cheap.表达对
价钱的看法。
2.Finish the practice 2。
Homework: