中小学教育资源及组卷应用平台
Lesson 26 Cookies, Please!
Ⅰ.用所给单词的适当形式填空
1.The eggs cost ten (cent) each.
2.They were (tie) him to a chair with cable.
3.They are so excited that they can afford (buy) a house this year.
4. If he (come) back, I will tell you.
5.My grandmother likes to buy vegetables in the morning market. She thinks they are much (cheap).
Ⅱ.用方框中所给单词或短语的适当形式填空
6.The young man always puts his hands in his .
7. —Are these new books
—No, they’re only for people to read here.
8.A man in blue me and asked for help.
9.I will his office and have a talk with him.
10.Joe, you must the two books to the library before Friday.
Ⅲ.单项选择
( )11.It costs 300 yuan I’m afraid it’s a very high price this cotton dress.
A.at B.in C.with D.for
( )12.(2021山西改编)—The computer desk in the store is so expensive that I can’t it.
—Why not buy a second-hand one on the Internet
A.afford B.discuss C.shake D.appear
( )13.(2021河北)I love to listen to rock music I am running.
A.while B.after C.since D.until
( )14.—I’m sorry I can’t find the book from the library.
—I’m afraid you have to it.
A.wait for B.call off
C.pay for D.give back
( )15.— , Alice
—It’s a unique money box. You can put all your coins in it.
A.What’s wrong B.What is it for
C.What is it made of D.Where is it from
Ⅳ.连词成句
将所给词语连成句子,要求符合语法,语句通顺,大小写正确,词语不得重复使用。句末标点已给出。
16.just, me, cents, take, I, with, some .
17.over there, are, selling, what, they
18.or, they, cheap, expensive, are
19.two, cost, each, they, dollars .
20.it, I’m, can’t, afraid, afford, I .
Ⅴ.词语运用
阅读下面短文,在空白处填入一个适当的单词(有提示词的,填入所给单词的正确形式)。
What do you do to get pocket money from your parents In 21. (west) countries, many children do housework to get pocket money. They usually start to do this 22.
they are eight years old.
School students have to do homework and study for tests. They don’t have a lot of time 23. weekdays. They often do house-work on weekends.
Young 24. (kid) only do easy housework. So they don’t get much money. But that’s all right. Many of 25.
(they) only want to buy candy. And candy is cheap! They often help do the dishes, sweep the floor, or feed the family cat or dog.
When they get 26. (old), kids want to buy more and more things. They want things that are 27. (much) expensive than candy. So they have to work harder! They often help their parents 28. (wash) the family car, cut the grass, or cook meals.
It’s a good way for kids to learn new things. 29.
example, they can learn how to cook. Of course, their parents help them at 30. (one).
Ⅵ.(2021泸州改编)任务型阅读
阅读下面短文,按要求完成31~35题。
Today I’d like to tell you something about Aunt Jia. Aunt Jia had a snack stand in our neighbourhood. Her snacks never failed to satisfy my stomach. What’s more, she was always patient with her customers. Even COVID-19 didn’t influence her business.
One day, during the last Spring Festival, I saw a large family visiting her stand. It formed a heart-warming picture: Each family member was enjoying being together. As they were leaving, I noticed Aunt Jia felt a bit sad.
I was amazed. In my experience, she was always smiling. I went forward and ordered my favourite snack. When she was wrapping(打包), I couldn’t help saying, “Happy New Year, Aunt Jia! Why don’t you take a break ” Aunt Jia looked surprised, but she soon replied, “Happy New Year! I love working here in this city. It’s too cold and snowy in my hometown.” I became more curious(好奇的). “Where do you come from Aren’t your family waiting for you to come home for the celebration ” Aunt
Jia stopped for a few seconds. “They sure are.” She answered gently. “But I have to stay here. I’m from a mountain area, where it would not be easy to make money. I’d be comfortable if I were home now. But in order to live a better life, I must work hard.” I froze, thinking about her words. Having noticed my shock, Aunt Jia smiled.
To get something better, sacrifice(牺牲) is a must. This is a rule that people from all walks of life must follow.
31、32题完成句子;33题简略回答问题;34题找出并写下全文的主题句;35题将文中画线句子译成汉语。
31.Aunt Jia felt as a large family were leaving one day during the last Spring Festival.
32.Aunt Jia comes from .
33.What rule can we learn from Aunt Jia’s experience
34.
35.
答案
cents
tying
to buy
comes
cheaper
pockets
for sale
came up to
go over to
give back
D
A
A
C
B
I just take some cents with me
What are they selling over there
Are they cheap or expensive/expensive or cheap
They cost two dollars each/They each cost two dollars
I’m afraid I can’t afford it
Western
when
on
kids
them
older
more
wash
For
first
a bit sad
a mountain area
To get something better, sacrifice is a must.
Today I’d like to tell you something about Aunt Jia.
难道你的家人没有在等着你回家庆祝(新年)吗
21世纪教育网 www.21cnjy.com 精品试卷·第 2 页 (共 2 页)
21世纪教育网(www.21cnjy.com)