Unit 4 Lesson 22 How Much Is It? 图片版课件+素材(共24张PPT)

文档属性

名称 Unit 4 Lesson 22 How Much Is It? 图片版课件+素材(共24张PPT)
格式 zip
文件大小 36.2MB
资源类型 教案
版本资源 冀教版(三年级起点)
科目 英语
更新时间 2023-02-06 20:22:31

文档简介

(共24张PPT)
Unit 4
课时 22
Food and Restaurants
How Much Is It
话题导入
Do you like donuts
1. How much for one donut
Liming: How much for one donut?
Seller: One yuan.
Liming: I’ll take twelve, please!
Liming: Thanks! My friends like donuts.
Seller: You’re welcome.
Jenny: How much is a hot dog?
Seller: Five yuan.
Jenny: I’ll take six, please !Thanks!
播放动画
Let's learn
单词讲解
Let's learn
单词讲解
Let's learn
单词讲解
Let's learn
单词讲解
Let's talk
知识点 1
How much is... 询问价格
1. —How much is a hot dog 一个热狗多少钱
—Five yuan. 五元。
知识讲解
Let's talk
知识讲解
当堂检测
单项选择。
①—_____ is it
—Ten yuan.
A. How many B. How much C. How old
②How much _____ an egg
A. am B. is C. are
B
B
Let's talk
知识点 2
辨析how much和how many
知识讲解
当堂检测
单项选择。
①—_____ is a donut
—Three yuan.
②—_____ birds are there
—Sixteen.
A. How much
B. How many
A
B
Let's talk
知识点 3
辨析one,a和an
知识讲解
当堂检测
选词填空。
a an one
I have ①_____ orange, but it‘s ②_____ small ③_____.
an
a
one
Let's talk
知识点 4
I’ll take...表达我要买······ 个商品
知识讲解
2. I’ll take six, please! 我买六个!
当堂检测
看图写单词。
①I'll take _________, please.
②I'll take _________, please.
twelve
nineteen
2. Let’s act!
What would you like?
I’d like two hamburgers.
Ten yuan.
How much for one
hamburger ?
播放动画
2. Let’s act!
( 仅供参考) Let’s act!
What would you like
I'd like some donuts / hot dogs.
How much for one donut / hot dog
Two/ Five yuan.
What would you like
I'd like some noodles.
How much for noodles
Seven yuan.
2. Let’s act!
What would you like
I'd like some chicken / fish / rice / soup / milk / ice cream.
How much for chicken / fish / rice / soup / milk / ice cream
Fifteen / Twenty /Three / Six / Four /Two yuan.
3. Let’s sing!
播放动画
3. Let’s sing!
3. Let’s sing!
本节课我们学习了以下知识,请同学们一定加强巩固,以便能和同学们进行灵活交流哦!
重点词汇:take
重点句式:—How much for one donut
—One yuan.
I’ll take twelve, please!
1
熟记本节课所学的句型、短语和单词,必须会听、说、读、写。
2
将How much for one donut 的对话朗读流利。
3
完成配套的课后作业。