UNIT5 Lesson 26 教学课件--冀教版初中英语八年级下

文档属性

名称 UNIT5 Lesson 26 教学课件--冀教版初中英语八年级下
格式 pptx
文件大小 4.5MB
资源类型 试卷
版本资源 冀教版
科目 英语
更新时间 2024-02-21 19:41:02

图片预览

文档简介

(共23张PPT)
Lesson 26: Cookies, please!
UNIT 5 Buying and Selling
学 习 目 标
掌握单词:cheap, pocket, tie, while, afford, cent
接触单词:desk-cycle
短语和句型:come up to, pay for, for sale, go/walk over to
What is it for I’m afraid I can’t afford it.
1
3
学会正确处理自己的零花钱
掌握并运用购物用语;初步了解如何推销产品
2
课 堂 导 入
S:To sell cookies.
Free talk
T: how would they raise money for the school basketball team
T: What about Danny
S: He will invent a new thing.
课 堂 学 习
Look and learn
desk-cycle
/ desk sa kl/
n. 自行车桌
tie /ta / v.
(用线、绳)系;拴;绑
cent /sent/ n. 分
pocket / p k t/
n. 口袋;袋子
v. 挣;赚钱
while /wa l/ conj. 当……的时候;在……期间
afford / f d/ v. 卖得起;(有时间)做,能做
1. When David visits other countries, he likes to collect
foreign_________.
2. He locked the door and put the key in his_________.
3. I’ll take care of your garden __________you are away.
4. We can’t ________to pay such a price. We don’t have
enough money.
5. Bob _________the dog to the tree before he left.
cents
pocket
while
afford
tied
Fill in the blanks with the new words.
Practice
1. What do you do with pocket money
2. Can you think of an invention that would make
your life easier What is it
Think about it
In fact ,we can do something more meaningful
with our pocket money!
Listen
1. What is Brain selling
___________________________
2. How much does the cookies cost
___________________________
3. How many cookies does the girl buy
___________________________
4. What product does Danny make
___________________________
Listen to the dialogue and answer the following questions.
One dollar for four cookies.
He is selling the cookies.
A Danny Desk-Cycle.
Four.
Read the lesson and answer the questions
1. What’s Danny’s product for
2. How much is the Danny Desk-Cycle
3. How will the girl get Danny’s product
Five dollars.
It’s a desk. Tie it onto your bike. You can do your homework while you ride your bike.
The girl can trade it with her cookies.
Read and answer
1. Brian’s cookies are expensive. ( )
2. The girl pays one dollar for four cookies.( )
3. Danny is selling some wood, bags and red flags.( )
4. Danny’s invention is for doing homework.( )
5. The girl will buy the Danny Desk-Cycle.( )
Read the lesson and write true(T)or false (F).
Read and write
F
T
T
F
F
1. Function of the product:
2. Try out the product:
3. Attractive price:
Read again and find out what strategies Danny pushes his product.
It’s a desk. You tie it onto your bike. You can do your homework while you ride your bike.
Try it for one week. If you don't like it, I will give you your money back.
It’s only five dollars. That’s a very low price for such a great product!
Discussion
Ask students to discussion useful expression to go shopping.
Can/May I help you
What size/colour/kind/... do you want
How much is it /are they
Try your best to push a product to the class. If someone buy your product,you will be e on!
Pushing Time
New words
cheap, pocket, tie, while, afford, cent
Structures
come up to, pay for, for sale, go/walk over to
Sentences
What is it for
I’m afraid I can’t afford it.
The girl pays one dollar for four cookies.
Sum up
Language points
1. I’ll take four, please. 我买四个。
take此处意为“买”,相当于buy,在口语中很常用,也可以
用get来表达。
This yellow dress is very beautiful. I’ll buy /take /get it.
这件黄色的连衣裙非常漂亮,我要买它。
2. Do you have any other things for sale 你卖别的东西吗?
for sale 出售,待售
This house is for sale. 这套房子待售。
【拓展】on sale 廉价出售,上市
The style of furniture is not on sale in this shop.
这款家具不在这家店出售。
3. What is it for 它是做什么用的?
for 表示“(用途,意图,目标,愿望)对,供,适用于……”。
此句相当于What is it used for
What is the pen (used)for 笔是用来做什么的?
It is ( used ) for writing. 它是用来写字的。
4. You can do your homework while you ride your bike.
你可以一边骑自行车一边做作业。
while 连词,意为“当……的时候,与……同时”,引导时间状语从句。
My mother was washing clothes while my father was watching TV.
我爸爸在看电视的时候,我妈妈在洗衣服。
【拓展】while还可以作名词,意为“一会儿,一段时间”。
Can I rest for a while 我能休息一会儿吗?
5.That’s a very low price for such a great product.
对这么好的一款产品来说,这个价格很低了。
price 名词,意为“价格”, 在形容价格高低时用high和low,而不用expensive 和cheap. 若表示某物价格昂贵或便宜,则用:
“物+be + expensive/cheap” 或“ the price of +物+be +high/ low” 。
The price of the coat is too high, I can’t afford./The coat is too expensive, I can’t afford.
这件大衣太贵了,我买不起。
6. I’m afraid I can’t afford it.我恐怕买不起。
afford 动词,意为“卖得起,(有时间)做,能做”,通常与
can/could/be able to连用,多用于否定句和疑问句。
afford to do sth.负担得起做某事
We can’t afford to waste a single day.我们连一天也浪费不起。
We can not afford (to buy) a new car.我们买不起新车。
课 堂 达 标
1. I _____ 10 yuan for a pen yesterday.
A. took B. paid C. cost D. spent
2. —_______ will the pens cost
—About 20 yuan.
A. How many B. How much C. What D. Which
3.I was writing a diary _______ my brother was watching TV yesterday
evening.
A. before B. after C. until D. while
4. We can’t afford ________ on vacation this summer.
A. go B. going C. to go D. went
B
B
D
单项选择
C
Review Lesson 26.
2. Make up a dialogue using the information from Activity 3 on page 69.
3. Preview Lesson 27.
Homework
Thank you !
同课章节目录