(共25张PPT)
About me
About you
Say you,say me!
Yes! Yes!
Yes!
No! No!
No!
GAME
It's hot, put on your ...
It's cold,put on your ...
......
Unit 6 ShoppingPart B Talk and Learn
人教版英语四年级下册第6单元
Lead in
Sarah's closet
pretty
cheap
nice
expensive
15
450
20
Let’s learn
Look and guess
Q:What does Sarah like
She wants to buy …
Watch and answer
How does Sarah like the skirt
Video
Watch and answer
How does Sarah like the skirt
It's very pretty.
Read and answer
How much is this skirt
It's $89.
Good to know
Let's think
Will they buy the skirt Why
Tips:$1=¥7.16
No, they don't. Because it's too expensive.
$ 89≈ ¥623
We should take good care of money.
Saving is a virtue.
Can you give her some suggestions
...
( ) It's very pretty.
( ) Sarah, how do you like this skirt
( ) Can I help you
( ) It's $89.
( ) Oh, that's expensive!
( ) I like it, Mum.
( ) Yes. How much is this skirt
( ) Sorry, Sarah. It's too expensive.
1
2
3
4
5
6
7
8
Listen and repeat
Act
表演对话并加上动作表情。
Read
能正确朗读故事。
Let’s act.(小组合作表演对话。)
提示:
A: 组长先分好角色。
B: 分工合作练习,帮助伙伴读正确 ,流利。
C: 加上动作表演,注意表情,语气。
Let's share
In daily life
What things do you want(想要)
Why do you want them
What things do you need(需要)
Why do you need them
Sometimes,
what you want is not what you need!
We should consume rationally!
Pair work
Make a dialogue
Tips:
A:Can I help you B:Yes,I need a...
A:How do you like.…
B:It is very...How much is/are.…
A:It is ...yuan.
(Can I try…on )
B:I'll take it/them.
¥15
¥10
¥15
¥5
¥120
¥20
¥20
¥30
¥99
¥150
¥100
¥25
¥5
Group work
If you are going on a trip. But today each group has only 200 yuan. Please choose things you need and complete the shopping list.
Budget(预算): Total(总计): Balance(结余): Where Weather who What How much
My Shopping List
Group work
Budget(预算): Total(总计): Balance(结余): Where Weather who What How much
My Shopping List
¥15
¥10
¥5
¥20
¥15
¥30
¥99
¥20
¥25
¥5
¥100
¥120
¥150
What have we learned today
--How do you like this...
--It's nice/pretty/cheap...
--How much is this...
--It's $ 89. It's expensive.
It is hot.
It is cold.
Summary
$ 89≈ ¥623
Homework
1.基础型作业Listen and read:练习用正确的话音语调朗读单词和对话。
2.实践探究型作业Make a shopping list and share:
a. 尝试尽可能多的用英语和家人交流并制作购物清单;
b. 录制自己用英语介绍家庭应购物清单的视频并分享在班级群。
Budget:¥200 Total:___________ Balance:_________ (预算) (总计) (结余) Who What Size How much
mother a nice hat/ an expensive dress ¥ 35
Thank you