教学设计
课程基本信息
学科 英语 年级 四年级 学期 秋季
课题 Money wise Language in use
教科书 书名:《义务教育教科书·英语》(3—6年级)(刘兆义主编)四年级上册 出版社:外语教学与研究出版社 出版日期:2025年7月
教学目标
学生能够识别有关询问、表达价格的句子结构,并进行问答交流。 学生能够了解货币符号,计算物品的价格并与同伴交流分享。
教学内容
教学重点: 学生能够识别有关询问、表达价格的句子结构,并进行问答交流。 教学难点: 学生能够了解货币符号,计算物品的价格并与同伴交流分享。
教学过程
Let’s sing. 学生唱歌曲,回顾已学内容。 Look and read. Then ask and answer. 学生阅读Tutu购买滑板时与卖家的对话,复习“How much… ”的用法。 学生观察教师给出的不同物品及价格的图片,和教师一起进行问答活动。 Think and match. Then read. 学生阅读拼图的文字,并在教师的帮助下了解英镑符号的含义。 学生将拼图板块连线配对,组成有关询问、表达价格的句子。 全班朗读问答句子,核对答案。 Think and write. Then ask and answer. 学生思考并补全句子,然后与同伴开展问答活动。 Look and say. 学生观察教师给出的图片,说一说图片展示的是什么物品。 学生在教师的帮助下,了解便士符号的含义以及便士与英镑的换算比例。 Listen and circle. Then read aloud. 学生听录音,圈出物品的价格。 学生朗读听力文本。 Work in pairs. Ask and answer. 学生两人一组,根据教师给出的提示,互相问答。 Look and say. 学生观察图片,说一说图片展示了哪些物品以及其价格是多少。 Write and talk. 学生观察图片,阅读问题,计算费用。之后,学生分组交流不同数量的物品及其价格,并在全班展示。(共15张PPT)
Unit 4 Money wise
Language in use
册 次:四年级上册 学 科:英语(Join In)
Hello!
I’m your English teacher.
Nice to meet you!
Let’s sing.
Look and read. Then ask and answer.
How much…
26 yuan
How much is the book
It’s 26 yuan.
Look and read. Then ask and answer.
18 yuan
How much is the cake
It’s 18 yuan.
How much…
Look and read. Then ask and answer.
12 yuan
How much are the carrots
They are 12 yuan.
How much…
Think and match. Then read.
3 = 3 pounds
How much is a pencil case
It is 3 pounds.
How much are five apples
They are 3 pounds.
→ pound (英镑)
Think and write. Then ask and answer.
is
are
How much
How much are
It’s
They are
How much is / are…
It’s / They’re… yuan.
90p = 90 pence
1 pound = 100 pence
p → penny (pence) (便士)
Look and say.
a football
a schoolbag
a skateboard
a pair of shoes
three pencils
two apples
What are they
Listen and circle. Then read aloud.
1. The football is 12 pounds.
2. The school bag is 25 pounds.
3. The skateboard is 70 pounds.
4. The pair of shoes is 42 pounds.
5. The three pencils are 95 pence.
6. The two apples are 60 pence.
Work in pairs. Ask and answer.
How much
a schoolbag
a skateboard
a pair of shoes
are
two apples
It is…
They are…
a football
is
three pencils
Look and say.
webpage (网页)
How much is / are…
It’s / They’re… yuan.
A: How much are a pair of socks and a pair of shoes
B: They’re…
Write and talk.
28
15
90
44
Homework
绘制6种物品的图片并标注价格。然后与同伴合作,仿照课本第31页活动8的问题,进行问答对话。
感谢观看
202X/01/01