/ 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科
/ 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科
2025-2026学年外研版(三起)五年级英语上册核心考点精练
Module 2 考点10:阅读理解-任务型
学校:___________姓名:___________班级:___________考号:___________
Susan: I bought some food for our picnic.
John: What did you buy
Susan: I bought some drinks and fruit.
John: How many bananas did you buy
Susan: I bought six bananas.
John: How many pears did you buy
Susan: I didn't buy any pears. I bought four apples and two watermelons.
John: Did you buy any milk
Susan: Yes, I bought three bottles.
John: How much orange juice did you buy
Susan: I bought two bottles.
John: Did you buy some cheese
Susan: Yes, I bought one kilo.
orange juice 1 milk 2
bananas 3 apples 4
cheese 5 watermelons 6
It was hot yesterday. I went to the supermarket. There were many people at the supermarket. I bought an ice cream, a kilo of bananas and two bottles of milk. Then I went to the zoo. I met some friends. We saw many animals. We felt happy.
7.It was a day yesterday. I went to the .
8.I bought a kilo of and two of milk.
9.I met my at the .
10.I saw many there. We felt .
Today is Sunday. Daming went to the supermarket with his mother. They bought many kinds of vegetables there. They are potatoes, carrots and tomatoes. Potatoes are 2 yuan a kilo. They bought one kilo. Carrots are 1.5 yuan a kilo. Daming’s rabbit needs them, so they bought two kilos. Tomatoes are 2.5 yuan a kilo. Daming likes tomatoes very much, so they bought three kilos. And they also bought some fruit. They are watermelons and mangos. They are both 10 yuan a kilo. They are 7.5 kilos together (一起). They are so heavy (重的)!
11.Daming购买了哪些蔬菜和水果,将其序号填在横线上。
A. B. C.
D. E. F. G.
Daming bought .
12.Daming and his mother spent (花费) yuan.
13.连词成句。(注意单词大小写和标点符号)
they, at, did, What, buy, supermarket, the ( )
阅读下列内容,完成任务。
Today's price(今日价格)
Food(食物) Drinks(饮料) Fruit(水果)
hamburger ¥5/个 milk ¥2/瓶 apple ¥2. 5/个
cheese ¥3/千克 apple juice ¥3/瓶 banana ¥2/根
sandwich ¥4/个 tea ¥2/杯 pear ¥1/个
peanut ¥5/千克
14.阅读上面的内容,填单词补全对话。
Amy: Hello, Tom. I went to the supermarket yesterday. What about you
Tom: I went to the supermarket, too. What did you buy
Amy: I bought two of apple juice and three bananas. I bought three kilos of , too.
Tom: Did you buy sandwiches
Amy: No, I . What did you buy
Tom: I bought cheese. Because I like .
Amy: How cheese did you buy
Tom: Half a .
15.阅读上面的内容,判断句子正(T)误(F)。
(1) Six yuan for two bananas. ( )
(2) Tom should pay (付费) forty six yuan. ( )
阅读短文,填写所购物品的数量。
Today I went to the supermarket with my parents. We bought three pears first. Then we bought half a kilo of cheese. I like chocolate. So my mother bought me one kilo of chocolate. My brother likes milk. My mother bought three bottles of milk for him. At last, we bought a big watermelon.
Shopping List
pear(s) 16
cheese 17
chocolate 18
milk 19
watermelon(s) 20
21.阅读短文,填写所购物品的数量。
Today I went to the supermarket with my parents. We bought three pears first. Then we bought half a kilo of cheese. I like chocolate. So my mother bought me one kilo of chocolate. My brother likes milk. My mother bought three bottles of milk for him. At last, we bought a big watermelon.
Shopping List
pear(s) (1).
cheese (2).
chocolate (3).
milk (4).
watermelon(s) (5).
阅读短文,然后填空。
The English people like take away (可携带) food. The most (最) popular (受欢迎的) food is fish and chips. They usually (通常) go to a fish and chip shop. They put the food in paper bags. At lunch time, many people eat take away food in the park. Chinese take away food is also very popular in England (英国). People in the USA (美国) and Australia (澳大利亚) like Chinese take away food, too. But the most popular food in the USA is fried chicken (炸鸡).
22.The most popular food in England is .
23.They put fish and chips in .
24.Many English people eat food in the park for lunch.
25.In England, take away food is also very popular.
26.In the USA, people like best.
阅读表格内容,完成下列各题。
Yesterday Miss Liu went shopping. She got this shopping receipt(收据).
Jinding Supermarket
No.018 TEL:2327886
Time:16:45 Date:Mar.9th,2018
商品 数量 单价 总价
Milk 2 4.00 8.00
Apple 6 3.00 18.00
Bread 2 5.00 10.00
Ice cream 2 6.00 12.00
Rice 1 15.00 15.00
总计 13 63
TOTAL:¥63.00
Clerk(收银员):No.0089
27.When did Miss Liu go to the supermarket
28.How many apples did she buy
29.Did she buy bananas at the supermarket
30.How much did Miss Liu spend(花费)
31.What is the clerk’s number
阅读短文,回答问题。
I have a new neighbour. His name is Jim. He’s 19.He is from Canada. He’s a university student. He’s tall. He is smart and funny.I like to play with him.We are good friends.
32.Is Jim a boy
33.How old is he
34.Is he from the USA
35.What’s he like
/ 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科
/ 让学习更有效 新课备课备考 | 英语学科
21世纪教育网(www.21cnjy.com)
21世纪教育网(www.21cnjy.com)
参考答案及试题解析
1.two bottles 2.three bottles 3.six 4.four 5.one kilo 6.two
【分析】1.根据John: How much orange juice did you buy Susan: I bought two bottles.,可知橙汁买了两瓶,故答案为two bottles。
2.根据John: Did you buy any milk Susan: Yes, I bought three bottles.,可知牛奶买了三瓶,故答案为three bottles。
3.根据John: How many bananas did you buy Susan: I bought six bananas.,可知香蕉买了六根,故答案为six。
4.根据I bought four apples and two watermelons.,可知苹果买了四个,故答案为four。
5.根据John: Did you buy some cheese Susan: Yes, I bought one kilo.,可知奶酪买了一公斤,故答案为one kilo。
6.根据I bought four apples and two watermelons.,可知西瓜买了两个,故答案为two。
7.hot supermarket 8.bananas bottles 9.friends zoo 10.animals happy
【分析】本文作者讲述了昨天去超市和公园的事。
7.句意:昨天是____一天。我去了_____。根据It was hot yesterday. I went to the supermarket.昨天很热。我去了超市。可知第一个空应填hot热的,第二个空应填supermarket超市。故答案为hot;supermarket。
8.句意:我买了1公斤的_____和2_____牛奶。根据I bought an ice cream, a kilo of bananas and two bottles of milk.我买了1个冰激凌,1公斤香蕉和2瓶牛奶。可知第一个空填bananas香蕉,第二个空英填bottles瓶。故答案为bananas;bottles。
9.句意:我在_____见到了我的_____。根据Then I went to the zoo. I met some friends.然后我去了公园。我见到了一些朋友。可知第一个空应填friends朋友,第二个空应填zoo公园。故答案为friends;zoo。
10.句意:在那里我看到了很多______。我感觉_____。根据We saw many animals. We felt happy.我们看到了很多动物。我们感觉很开心。可知第一个空应填animals动物。第二个空应填happy开心的。故答案为animals;happy。
11.B; C; D; E; F 12.87.5 13.What did they buy at the supermarket
【分析】11.由句子They are potatoes, carrots and tomatoes. And they also bought some fruit. They are watermelons and mangos.可知他买了土豆,胡萝卜和西红柿,西瓜和芒果。A是草莓,B是芒果,C是胡萝卜,D是土豆,E是西瓜,F是西红柿,G是梨子。故答案为B;C;D;E;F。
12.句意:大明和他的父母一共花费____元。
由句子Potatoes are 2 yuan a kilo. They bought one kilo. 可知土豆2元一千克,一共买了一公斤。花费是2元。
由句子Carrots are 1.5 yuan a kilo.Daming’s rabbit needs them, so they bought two kilos.可知胡萝卜是1.5元一公斤,买了2千克,花费3元。
由句子Tomatoes are 2.5 yuan a kilo. Daming likes tomatoes very much, so they bought three kilos.可知西红柿是2.5元一千克。买了3千块,花费7.5元。
由句子They are both 10 yuan a kilo. They are 7.5 kilos together (一起). 可知水果是10元一公斤。买了7.5公斤,花费75元。
所以一共花费2+3+7.5+75=87.5元。故答案为87.5。
13.they他们,at在, did助动词, What什么, buy买, supermarket超市, the那个,由问号和特殊疑问词可知句子是特殊疑问句,根据词义可连成句子:他们在超市买了什么?故答案为What did they buy at the supermarket
14.bottles peanuts didn't cheese much kilo 15.F F
【分析】14.1.Amy:我买了两瓶苹果汁和三个香蕉。由对话可知是两瓶,所以是bottles,故答案为bottles。
2.句意:我还买了3kg的花生。由对话可知是3千克花生,故答案为peanuts。
3.句意:不,我不喜欢。问句是did引导的一般疑问句,答句是否定回答,故答案为didn't 。
4.Tom:我买了芝士,因为我非常喜欢。由对话可知喜欢芝士,故答案为cheese。
5.句意:你买了多少芝士?how much去修饰不可数名词。故答案为much。
6.句意:半公斤。故答案为kilo。
15.1.两个香蕉6元。由表格可知一个香蕉2元。2个应该是4元。故答案为F。
2.句意:Tom应该付46元。由对话可知他买了2个苹果,3个梨子,2瓶牛奶,半公斤奶酪,根据价格可知要付5+3+4+1.5=13.5,故答案为F。
16.three 17.half a kilo 18.one kilo 19.three bottles 20.one
【分析】短文大意:今天我和父母去购物的事情。
16.根据We bought three pears first.可知买了三只梨。故答案为three。
17.根据Then we bought half a kilo of cheese.可知买了半千克奶酪。故答案为half a kilo。
18.根据So my mother bought me one kilo of chocolate.可知买了一千克巧克力。故答案为one kilo。
19.根据My mother bought three bottles of milk for him. 可知买了三瓶牛奶。故答案为three bottles。
20.根据At last, we bought a big watermelon.可知买了一个西瓜。故答案为one。
21.three half a kilo one kilo three bottles one
【解析】根据We bought three pears first.,可知梨的数量是三个three;根据Then we bought half a kilo of cheese.,可知奶酪的数量是半公斤half a kilo;根据So my mother bought me one kilo of chocolate.,可知巧克力的数量是一公斤one kilo;根据My mother bought three bottles of milk for him. ,可知牛奶的数量是三瓶three bottles;根据At last, we bought a big watermelon.,可知西瓜的数量是一个one。
22.fish and chips 23.paper bags 24.take away 25.Chinese 26.fried chicken
【解析】22.题干句意:英国最受欢迎的食物是_____。根据The most (最) popular (受欢迎的) food is fish and chips. 可知是鱼和薯条,故答案为fish and chips。
23.题干句意:他们把鱼和薯条放进_____。根据The most (最) popular (受欢迎的) food is fish and chips. 可知是纸袋,故答案为paper bags。
24.题干句意:很多英语人在公园午餐吃_____食品。根据Chinese take away food is also very popular in England (英国). 可知是外卖,故答案为take away。
25.题干句意:在英国,_____外卖食品也很受欢迎。根据People in the USA (美国) and Australia (澳大利亚) like Chinese take away food, too.可知是中国的,故答案为Chinese。
26.题干句意:在美国,人们最喜欢_____。根据But the most popular food in the USA is fried chicken (炸鸡).可知是炸鸡,故答案为fried chicken。
27.Yesterday. 28.Six. 29.No, she didn’t. 30.63 yuan. 31.It is 0089.
32.Yes, he is. 33.He is 19. 34.No, he isn’t. 35.He is tall. He is smart and funny.
【解析】32.根据文中人称代词he可知Jim是一个男孩,故本题答案为Yes, he is.
33.根据文中He’s 19. 可知Jim19岁了,故本题答案为He is 19.
34.根据文中He is from Canada.可知他来自加拿大而不是美国,故本题答案为No, he isn’t.
35.题干的意思是:他长什么样?根据文中He’s tall. He is smart and funny. 可知答案为He is tall. He is smart and funny.
21世纪教育网(www.21cnjy.com)
21世纪教育网(www.21cnjy.com)