四年级英语下册教案 module 6 unit 17(1)(广州版)

文档属性

名称 四年级英语下册教案 module 6 unit 17(1)(广州版)
格式 rar
文件大小 14.1KB
资源类型 教案
版本资源 广州版
科目 英语
更新时间 2014-02-26 19:55:10

图片预览

文档简介

本资料来自于资源最齐全的21世纪教育网www.21cnjy.com
(广州版)四年级英语下册教案MODULE 6 SHOPPINGUnit 17 The Vegetables and Fruits We Need
Period课时 The 1st Period Type of lesson课型 New Lesson
Objectives教学目标: 1. Language knowledge语言知识:1)Vocabularies词汇:vegetable, fruit, next, pizza, grape, banana, cheap, cheaper2)Sentences句型:What do we need to buy -We need some potatoes.-Who’s next, please -I’d like a kilo of tomatoes.-It’s two yuan thirty fen a kilo.(RMB)2. Language skill语言技能:1)The students can say some food names by brainstorming.2)The students can read, ask and answer the sentences: What do we need to buy -We need some potatoes. -Who’s next, please -I’d like a kilo of tomatoes. -It’s two yuan thirty fen a kilo. (RMB)3)The students can understand and read the dialogue;4)The students can use make an order for a dinner.3. Affect 情感态度:1)The students can be interested in learning English.2)The students can enjoy imitating to speak English. 4. Learning Strategies学习策略:group work, cooperate, develop the imagination, play games and show performances.
Emphasis, Difficulties Analysis And Teaching Preview重难点分析与教学预设: Key points & Difficulties:What do we need to buy -We need some potatoes.-Who’s next, please -I’d like a kilo of tomatoes.-It’s two yuan thirty fen a kilo.(RMB)-The expressions of price in RMB.
Teaching Resource教学资源 PPT课件, CIA, worksheet, assessment
Preparation For Lessons相关前置性学习: Ask the Ss to listen and read the words and dialogues of Unit 17.Finish the worksheet of unit 17.Make a survey about the price of some vegetables and fruits in the market.
Teaching Procedures教学过程: Teaching activity & Steps of the activity教学活动及操作步骤
I. Leading-inII. Pre-taskIII. While-taskIV. Post-task& Summary I.Leading-in Form: Divide into two groups and have a competition.(学生分为:两个大组进行比赛。)Say the chant(with actions). 1’for six teamsApple red, apple sweet….II.Pre-task1. Words report: Review some vegetables and fruits.(Brainstorming) (学生说食物名称) What food and drinks are in the supermarket 2. Let’s go into the supermarket and see. I can see …peppers … price: ¥2.3/kilo two yuan thirty fen a kilo oranges … price: ¥2.1/kilo two yuan ten fen a kilobroccoli … price: ¥1.2/kilo one yuan twenty fen a kilo ……Do the practice of page 81.Compare:1)How much are the peppers /How much do the peppers cost They are ¥2.3/kilo.2)How much is the broccoli /How much does the broccoli cost It’s ¥1.2/kilo.3. Amount: If I’d like 2kilos of peppers, then how much are they They are ¥4.6.4. Compare the two kinds of price, to see which is cheaper Do the exercises of Page 80.5. Listen and watch the dialogue of unit17.Answer the questions: What does the customer want to buy How many kilos does the customer want to buy 6. Read and act the dialogue in roles. 7. Complete the two dialogues on page 77. You can choose the anything you want to buy.
Assessment作业布置: Homework:1. Read and recite the dialogue.2. Copy the new words of the Unit 17. 3. Finish the survey, and talk with your mother the price of vegetables and fruits in the market.
Reflection or Notes教学反思、随笔
21世纪教育网 -- 中国最大型、最专业的中小学教育资源门户网站。 版权所有@21世纪教育网