初中英语》北师大版》七年级上册》Unit 4 Food》Lesson 15 They’re 15 dollars a kilogram.

文档属性

名称 初中英语》北师大版》七年级上册》Unit 4 Food》Lesson 15 They’re 15 dollars a kilogram.
格式 rar
文件大小 3.8MB
资源类型 教案
版本资源 北师大版
科目 英语
更新时间 2010-02-02 21:39:00

文档简介

课件17张PPT。Unit 4 Food
Lesson15 They’re three dollars a kilogram.Class PartyA fruit & vegetable list
We need a lot of tomatoes.
We need a few bananas.
…Look and answerWhere are the two speakers?At the fruit and vegetable market.What are they talking about?The prices of the fruit and vegetable.At the fruit and vegetable marketS: Hi. Can I help you?
M: Hi. Yes. How much are the onions?
S: They’re _____ dollars a kilogram.
M: And how much are the potatoes? They look fresh.
S: Potatoes cost a dollar fifty a _____.
M: And the bananas? How much are the bananas?
S: Bananas are a _____a kilogram.
M: That’s cheap.twokilogramdollarwatermelonsapplesonionsbananaspotatoestomatoesListen and label the prices on the fruits.$ 4 each$ 2.5 a kilogram$ 1 a kilogramHow to ask the price?How much are the + 可数名词复数+ …They’re … dollars a kilogram.$ 3.5 a kilogram$ 2 a kilogram$ 1.5 a kilogram$ 1 a kilogramPair workHow to ask the price?How much are the + 可数名词复数+ …They’re … dollars a kilogram.$ 3.5 a kilogram$ 2 a kilogram$ 1.5 a kilogram$ 1 a kilogramAct outHow to say them?a cup of teaa bottle of watera piece of breadHow to say them?a bar of soapa dozen of eggsa bottle of cooking oila box of cookiesa loaf of breada bag of flour英语中对于不可数名词,如何表示量呢?我们会通过一些量词来表达,如a piece of bread, a cup of tea, a bottle of water等。Listen and number413256Class Party A shopping list
____________________ cookies
_____________________ coke
_____________________ bread
_____________________ apples
_____________________ butter
___________________ chocolate

…Food shoppingS: Hi. What do you need?
M: Hello. __________________________?
S: It’s one dollar and fifty cents a kilogram.
M: I’ll have half a kilogram.
S: That’s 75 cents.
M: Here is one dollar.
S: Here’s your change, thank you.How much are the sausagesFood shoppingS: Good morning. Can I help you?
W: Hi. How much are the oranges?
S: __________________________
W: That’s expensive. I will take 2 kilograms.
S: Four dollars, please.
W: Here’s the money.They are 2 dollars a kilogram.Let’s learn how to buy thingsStorekeeper: Hi. What do you need?
Good morning. Can I help you?
What can I help you?
…Customer: How much are…/ is…?Storekeeper: They are…/ It is…Pair workLet’s learn how to buy thingsAct outSummary如何询问价格?How much are +可数名词复数?They are…How much is +不可数名词?It is…HomeworkRecite the dialogue of Lesson 15.
2. Copy the new words.