本资料来自于资源最齐全的21世纪教育网www.21cnjy.com
(苏教版)牛津英语教案四年级下册 unit4
Unit 4 Buying fruit
The third period
Teaching aims and difficulties:
1.熟练掌握“四会”单词apples, oranges, bananas, peaches, grapes, watermelons, pears。
2.能听得懂、会说和会读日常交际用语These or those
3.能结合实际情景正确运用Can I help you I’d like some…
These or those
How many kilos …kilos, please. 等句型。
Teaching procedures:
Step 1. Warming-up and revisions
1. Review the chant .
2. Review how to say the kilos and price.
T: How much a kilo ( Take out the card: 5元/Kg)
S: Five yuan a kilo.
T: How much two kilos
S: Ten yuan two kilos.
T: How much a pound ( Take out the card: 2.5元/p)
S: Two yuan five jiao a pound.
T: How much four pounds
S: Ten yuan four pounds.
T: (More practise.)
Step 2. Presentation
T: Some students told me they haven’t bought fruits last class. So let’s give them a chance to continue. XXX, come here, please.
T: Can I help you?
S1: I’d like some strawberries for my grandmother.
T: OK. How many kilos
S1: One kilo, please.
T: OK, here you are.
S1: How much are they
T: Eight yuan five jiao.
S1: OK, here you are.
T: Thank you. Goodbye!
S1: Bye-bye!
T-S S-S
Step 3. New structures learning
1. How about… Here’s the money.
T: OK, all of us have bought things in the classroom now. I’m very happy. Oh, I forgot one important thing, I haven’t bought things for you, my students. I must buy something for you. Who can be the shop assistant now
S: I try.
T: OK, you please.
S1: Can I help you
T: I’d like to buy some sugar canes for my students. How much a kilo
S1: Six yuan a kilo.
T: En, how about five yuan a kilo
S1: OK. How many kilos
T: Let me see. Five kilos, please.
S1: Here you are.
T: How much are they
S1: Twenty-five yuan, please.
T: Here’s the money.
S1: Thank you. Goodbye!
T: See you!
T-S
2. These or those The … ones, please.
T: I have bought some sugar canes for my students, they’re so heavy. I still want to buy some pineapples and strawberries for my students. Who can buy them for me
S: I try.
T: OK, you please.
T: ( Act as the shop assistant.) Can I help you
S2: I’d like to buy some pineapples for my teacher.
T: These or those ( Point to the pineapples.)
S2:The big ones. How much a kilo
T: The big ones are ten yuan a kilo.
S2: Five kilos, please.
T: OK, here you are. Fifty yuan, please.
S2: Here’s the money.
T: Thank you. Goodbye!
S2: Bye!
S-T
Step 4. Practice
T: Thank you. You’ve done a good job. Now, class, I’ve opened a company. The customers can book all kinds of fruits in it. I have to buy the fruits for them now. Oh, the telephone is ringing. I have to answer the telephone. Who can buy the fruits on the cards for me now.
S: I try.
T: OK, this card is for you. …( Give the cards to some students.)
Card 1: apples 3元/Kg 2 kilos
Card 2: pears 2.5元/Kg 4 kilos
Card 3: Strawberries 4元/Kg 1 kilo
S-S
Step 5. Consolidation
S: Hand in the fruits to me.
T: Thank you very much. The fruits are for you. That’s all for this lesson.
Homework
Oral work: Read and practise Unit 4
Written work: Copy the new words and drills.
21世纪教育网 -- 中国最大型、最专业的中小学教育资源门户网站。 版权所有@21世纪教育网