课件19张PPT。Unit 3
Food and DrinkLesson 7 Shopping for FoodFood& DrinkfruitvegetablesmeatdrinksBrainstorming¥㎏$£dollar
pound
yuan
cent
pound
kilolbDo you know them?¢Prices:Weights:英镑磅¥7.6/kg= seven______sixty a kilo
$2.9/lb=two_______and ninety cents a pound
£1.2/kg=one_________twenty a kiloFill in the blanks.£3.3/kg$5.6/lb¥1.9/kgTry to say.yuan
dollars
pound
Try to fill in the blanks.¥㎏$£lb¢㎏Listen & Match.abc1____ 2____ 3____acbRaed & complete.Fresh Fruit ShopThe Meat ShopMeat:__________
Unit Price:$_______/lb
weight:3lbs
Total:$_______
Bill:$_______
Change:$_______Vegetable:__________
Unit Price:¥_______/kg
Number:6
Total:¥_______
Bill:¥_______
Change:¥_______Fruit:__________ Unit Price:£_______/kg
weight:_____kg Total:£_______
South Markettomatoesbeef2.9920apples1.202.5South MarketSouth Market7.608.7450Vegetable:__________
Unit Price:¥_______/kg
Number:6
Total:¥_______
Bill:¥_______
Change:¥_______South Markettomatoes7.608.7450How much money does the customer
in Dialogue 1 get back?Aswer the questions.41.26How much does the beef in Dialogue 2 cost?
What`s the total cost?
How much does the cumstomer get back?Aswer the questions.The Meat ShopMeat:__________
Unit Price:$_______/lb
weight:3lbs
Total:$_______
Bill:$_______
Change:$_______beef2.99208.9711.03
What`s the total cost in Dialogue 3?
The customer in Dialogue 3 get twelve apples.
How much does each apple cost?
Aswer the questions.Fresh Fruit ShopFruit:__________ Unit Price:£_______/kg
weight:_____kg Total:£_______
apples1.202.53How much are the potatoes?They`re 7 yuan 60 a kilo.How much is the beef?It`s 2 dollars and 99 cents a pound.How much are the apples?They`re 1 pound 20 a kilo.How many do you want?I`ll take six.How many pounds do you want?I`ll have three pounds.
How many kilos do you want?I`ll have two and a half kilos.Reviewbill 1.The __________is $2.5/kg.
The _______ for two kilos is $5.00.
2.I only have a 20 ______ ________,
so I can`t give you any ___________.
3.Do you have any ________?
I don`t have my wallet with me.change dollar money total unit price Complete the sentences.sHere`s 20 dollars.
Here`s your change.give and get back moneyFinish with much or many.1. How _______ is the ham?
2. How________ are the apples?
3.A: How________ do you want?
B:Five.
4.A: How______do you want?
B:One kilo.muchmuchmanymuch1. How much______ the bananas?
2. The chicken________ $2.5 a kilo.
3.Excuxe me. How much________the potatoes?
4.The beef ________$3.99 a kilo.Finish with is or are.areisareisA:Can I help you?
B:Yes. How much is/are the …?
A:It`s/They`re ….
B:How much/many do you want?
A:…
B:Here`s a … dollars bill.
A:Thank you. Here`s your change.Fill in your table.Role-play a dialogue in pairs.How much are the potatoes?They`re 7 yuan 60 a kilo.How much is the beef?It`s 2 dollars and 99 cents a pound.How much are the apples?They`re 1 pound 20 a kilo.How many do you want?I`ll take six.How many pounds do you want?I`ll have three pounds.
How many kilos do you want?I`ll have two and a half kilos.SummaryFinish Exercise 1 on Page 88 of the English Book .HomeworkThank you! Bye!