课件23张PPT。Unit 4 numbersNumbers in our schoolBrainstorming14Birthday partyHow much class fee(班费) do you have now?On which date are you going to hold the party?24
19How many boys and girls are there in your class?an even numberan odd numberan ordinal numbera decimal numbera fractiona percentageHow many percent of money are you going to spend on this party?
9.845%322/56312th55%80.278871/221stWhat do you need to buy?Let's go shopping!A tin of cola costs ____ yuan.
It’s a/an ________(number).
1.9元The discount(折扣) is ____.
It’s a/an ________(number).
7.6元A tin of crisps costs ____.
It’s a/an ________(number).张杨路3611号The address of the E-mart is No._______ Zhangyang Road.
It’s a/an ________(number).We can buy some prizes on the ______ floor.
It’s a/an ________(number).We need to buy ______ candles.
It’s a/an ________(number).Decorations can be found on the _______ floor.
It’s a/an ________(number).______ of the decorations are for Christmas.
It’s a/an ________(number).2/3130We can take No._____ Bus to another shopping mall.
It’s a/an ________(number).The discount here is _________.
It’s a/an ________(number).2/5______of the money will be spent on food and drinks.
It’s a/an ________(number).A group competition﹢﹣×÷add/plus subtract/minusmultiply divide Calculationsshopping list◆Food:
Cookies, crisps,fruit,candies
◆Drinks:
Cola, fruit juice, milk tea,
coffee
◆Prizes:
Notebooks, color pens
◆DecorationsHow many packets of crisps do we need in all?1 packet3 packetsAdd 1 and 3. 1+31 plus 3 equals/is 4. 1+3=4Instruction(指令)Statement
(叙述)﹢6 tins37 tinsWe need __ tins of cola.(_plus_equals/is_. )Try to give the statements2 packets5 packetsWe need ____ packets of candies.
(___plus___equals/is___. )﹢Subtract 1 from 4. 4-14 minus 1 equals/is 3.
4-1=3InstructionStatement﹣43 tinsThree students don’t like drinking cola.So we just need to buy____tins.
(___minus____equals/is___. )Two groups of students don’t want any candies. So we just need to buy____packets.
(___minus___equals/is___. )﹣3 tins7 packets2 packets×How much do we need to pay?Multiply 2 by 40. 2 × 40Instruction2 multiplied by 40 equals/is 80.
2 × 40=80Statement¥2 40 tins Price ¥5.5¥10¥9.8¥2Work in pairs(crisps, candies, notebooks, pens)Amount 3 packets 5 packets 1043S1: We need to buy _______.
S2: Each ______ costs_____yuan.S1: How much do we need to pay in all?
S2: ___ multiplied by___ equals____. We need to pay _____yuan in all.How many candies can each student get?Divide 86 by 43. 86÷43Instruction86 divided by 43 equals/is 2.
86÷43=2Statement86 candies43 students ÷groups674Work in pairs(crisps, chocolate, orange juice)Amount 12 packets 21 bars4 bottlesS1: We have ____.
S2: We must divide them among ___ groups.S1: How many ___of____ can each group have?
S2: ___ divided by___ equals____. Each group can get_____.In the classroomDuring the partyIn the shopAt the cashier deskMaths problemsIn the shopWe want to buy 40 tins of cola and 4 bottles of orange juice. The 40 tins of cola cost 74yuan and 4 bottles of orange juice cost 48.4yuan. Luckily, cola is on sale. The discount is 90%. How much should we pay in all?Formulas(算式):74× 90%+48.4=115yuanAt the cashier deskWe go to the cashier desk to pay for the drinks. We give the cashier 200yuan.What is the change?200-115=85yuanFormulas(算式):In the classroom40-40×1/10=36Formulas(算式):The birthday party is coming. There are 40 students in our class. However, 1/10 of them are absent today. What a pity! How many students will attend the party?During the partyThere are 16 pieces of cakes. They should be divided among 6 groups and 2 teachers. Then how many pieces of cakes can each group and teacher get?16÷(6+2)=2Formulas(算式):Formulas(算式):Super Class 8What else would you like to buy?How much will you spend on them?How to divide them among students?1. Write a report about the expenditure(开支) of the birthday party.
2. Find more use of numbers in our life.Assignments