课件23张PPT。Module2Unit1 It costs one hundred and eighteen yuan.外研版(一起点)
四年级下册Warm-upLet’s sing(单击图片可播放动画)Lead-in What’s she doing?How many coins did she get?She’s picking up coins.She got twenty-five coins.Listen and say.Presentation (单击图片可播放动画)What does Daming want to buy?Listen and say.Presentation Words.Presentation one hundredLet’s read.Presentation two hundredthree hundredfour hundredWords.Presentation It costs one hundred and eighteen yuan.118¥Words.Presentation It costs ...¥260¥145Listen, point and say.Presentation Listen, point and say.Presentation PracticeGroup work.注意语音语调哟!PracticeListen, point and say.This bag costs one hundred and thirty yuan. It’s expensive.PracticeLet’s try.¥60¥519¥227This bag costs one hundred and thirty yuan.
It’s expensive.PracticeListen and say. Then chant.(单击图片可播放动画)PracticeShow time.PracticeGuess ask and answer.PracticeAct and say.Consolidationhundred100200400ConsolidationIt costs …¥25¥315Summary 本单元我们学习的单词是:hundred和cost。— It costs+价钱.某件东西花费多少钱使用句子:Homework 1.观看课文动画,按照正确的语音、语调朗读课文对话
2.找出自己家里三件物品用便利贴贴上价钱,并用本单所学的句型描述给两位家庭成员听。
3.通过网络或者书籍阅读故事《狼来了》。
4.预习 Module3 Unit1。