Unit 2 Let’s go shopping! Lesson 9 课件(23张PPT)

文档属性

名称 Unit 2 Let’s go shopping! Lesson 9 课件(23张PPT)
格式 zip
文件大小 1.9MB
资源类型 教案
版本资源 清华大学版
科目 英语
更新时间 2019-08-16 09:58:33

图片预览

文档简介

课件23张PPT。Shopping for a School Partyone
two
three
four
five
six
seven
eight
nine
teneleven
twelve
thirteen
fourteen
fifteen
sixteen
seventeen
eighteen
nineteen
thirforfifsixseveneighnineA hundredtwentytytytytytytyty40¥40$forty yuanforty dollars¥1¥50one yuanfifty yuan$1$50one dollarfifty dollars10 --- 15 yuanIt’s 14 yuan.¥141 --- 5 yuanIt’s 1 yuan.¥1It’s cheap.80 --- 85 dollarsIt’s 82 dollars.$ 82It’s expensive.A: How much is the hat?
B: It’s 88 yuan.
A: Wow! It’s expensive.¥88¥ 55¥ 38$ 100¥ 45$ 40A: How much is the …?
B: It’s ….
A: Wow! It’s expensivecheap.A: How much are the toy cars?
B: They’re 2 yuan.
A: Wow! They’re cheap.¥2¥85¥70$ 190¥ 73$ 67A: How much are the …?
B: They’re ….
A: Wow! They’re expensivecheap.How much is …?
It’s …. That’s cheap/expensive.¥150¥35How much are …?
They’re …. That’s cheap/expensive.¥22¥68¥56¥80¥6¥95 A: Can I help you? C: I want to buy a pair of socks. How much are the socks? A: They’re 50 yuan. C: Oh! That’s too expensive. 45 yuan, OK? A: OK. C: Here is the money. A: Here is the change. Thank you. A: assistantC: customerC: Oh,That is so expensive,…yuan,ok?How much is/are the…A: Can I help you? C: I want to buy …. A: It’s/They’re … A: Ok.C: Here is the money. $12$ 40¥10$99¥40$10A: Here is the change, Thank youAnswer these questions1. Is your school bag expensive?
Yes, it is./ No, it isn’t.
2. How much is your school?
It’s … yuan.
3. Are your shoes expensive?
Yes, they are./ No, they aren’t.
4. How much are your shoes?
They are … yuan.
5. Do you ever buy any candies?
Yes, I do./ No, I don’t.
6. How often do you go shopping?
I go shopping … a week/month/year.
7. How do you get to the mall?
I get to the mall by bus./ I take a bus to the mall.Listen and answerHow much is the box?
It’s fifty dollars.
2. How much are the socks?
They are three dollars.
3. How much is the hat?
It’s
4. How much is the bat?
It’s Read and writeMy name is . I have 250yuan. I’m going to buy many things today. I’m going to buy an umbrella. It’s 26yuan. That’s cheap. I’m going to buy . It’s yuan. That’s . ¥1¥78¥19¥63¥500¥100$1$28$46$52$200$1000¥307$230one yuanseventy yuannineteen yuansixty three yuanfive hundred yuanone hundred yuanthree hundred and
seven yuanone dollartwenty eight dollarsforty six dollarsfifty two dollarstwo hundred dollarstwo hundred and
thirty dollarsone thousand
dollarsHomework:
Comparing the prices of the things in different shops and give some advices to the customers.(到不同的超市进行价格对照,做一名精明的消费者。)
Model:
The Mickey bag in Vanguard is 50 yuan. That’s expensive. But it is 48 yuan in 1 + 1. That’s cheap.Thank you!