(共13张PPT)
Module 4 Unit 2
How much is it?
_____ and ______ are very very nice.
_____ with ______ is also very very nice.
Let's chant.
I want some food.
I want to go shopping.
? 19.00
? 12.00
? 8.00
How much is it?
How much is it?
How much is it?
Ten yuan.
10.00
?
The flower is ten yuan.
Daming and Amy want to go shopping too.
What are they going to buy?
How much is it?
Six yuan for ten.
? 4.00
? 5.00
? 8.00
What's Mum doing?
She's making noodles.
make a cake
make noodles
Talk in pairs.
Can I help you?
I want some ....
How much is it?
It's ... yuan.
... please.
Here you are.
Thank you.
Thank you!
中小学教育资源及组卷应用平台
四年级上册 Module 4 Unit 2教案
单元重点:1、学会用Do you want some ...? Yes, please./No, thank you. 询问并回答对食物的需求;
2、学会用How much ...?询问物品的价格;
3、 学习并运用juice, tomato, potato, egg, dumping等食物词汇。
Unit 2 How much is it?
Warm-up: Let’s chant:Noodles and rice.
Chant by yourself.
在编chant 的过程中复习了食物的单词。
Lead-in: 老师接着说:I want some food.
I want to go shopping.
接着出示三张食物的图片和价格,并提问:How much is it?
鼓励学生们猜测食物的价格。
出示花瓶的图片并询问:How much is it? (播放活动1视频)
引导学生回答问题。
Activity 2: 提出问题后,播放课文动画。
回答问题:-How much is it? -Six yuan for ten.
随后根据图片操练句子。
再视听活动2的动画并跟读,然后回答 What’s Mum doing?
通过图片进行练习 make ...
再次播放课文动画,去掉课文声音,让学生分角色进行扮演。
Activity 3: Point and say.
Talk in pairs:
Activity 4: Listen and say. Then chant.
Homework: 1. Recite the text.
2. Make sentences: -How much is it? -It’s ....
21世纪教育网 www.21cnjy.com 精品试卷·第 2 页 (共 2 页)
HYPERLINK "http://21世纪教育网(www.21cnjy.com)
" 21世纪教育网(www.21cnjy.com)