课件29张PPT。 Unit 8
Listening and speaking:
Buying different foodTomato and egg soup Fried eggs with baconStrawberriesMrs Li needs to buy...Steamed prawns with garlic RiceWhere can she buy these food?in the supermarketin the marketThis is a supermarket.These are sections./??????//???????/There are a lot of sections in a supermarket./?de?ri//p'r?d?kts/This is a market.This is a stall./?????/the fish stallthe vegetable stallthe fruit stallthe meat stallthe bean products stallthe egg stallThere are different stalls in the market.?Listen,tick(√) and complete?at the vegetable stall?in the seafood section70?in the vegetable section5?in the meat section25?at the fruit stall15Listen and repeatMum, have you bought any garlic?Yes, I’ve bought some garlic.Where did you buy it?In the market, at the vegetable stall.How much was it?It was five yuan.Mum, have you bought any prawns?Yes, I’ve bought some prawns.Where did you buy them?In the supermarket, in the seafood section.How much were they?They were seventy yuan.Listen and repeatS1: Mum, have you bought any ___?
S2: Yes, I’ve bought some ___.
S1: Where did you buy it/them?
S2: In the market, at the ___ stall.
/In the supermarket,in the ___section.
S1: How much was it/were they?
S2: It was/They were ___ yuan.uncountable nounsRole playcountable nounsIn the marketIn the supermarketCompare the pricesWhat can we buy in the market?prawnsfishgarliccabbagetomatoesorangesstrawberriesbananasbaconchickenat the fish stallat the vegetable stallat the fruit stallat the meat stallLook and sayWhat can we buy in the supermarket?In the marketIn the supermarketCompare the pricesS1: How much is/are the ___ in the market?
S2: It is/They are__ yuan a kilogram.
S1: How much is it/are they in the supermarket?
S2: It is/They are__ yuan a kilogram/packet/box. /?k?l?gr?m/Enjoy the video clips!Think:What are the dishes?Shopping lists
Braised pork chopsbraised
/bre?zd/Shopping listBraised pork chops/?d??nd??(r)/pork chops
ginger
green onion
Mapo tofuMapo tofuShopping listtofu
meat
green onion
chillis/?t??fu://'t??l?/
Steamed prawns with garlicShopping listSteamed prawns with garlicprawns
garlic
green onion
Tomato ricemushrooms
tomatoes
potatoes
beans
corn
sausages
carrotsShopping listTomato rice/k?:n/
Lemon cola chicken wingsLemon cola chicken wingsShopping listchicken wings
lemons
tomatoes
cola
ginger
green onion
Tomato tofu soupTomato tofu soupShopping listtofu
needle mushrooms
tomatoes
green onion Make a dialogueRules:
Work in groups of 3.
1. Choose your favourite dish.
2. Tick(√) the food you need to buy and compare the prices.
3. Practise the dialogue.
pork chops ¥25.00/kg ¥22.00/kg mushrooms ¥8.00/kg ¥9.00/kg
chicken wings ¥40.00/packet ¥35.00/packet tomatoes ¥5.00/kg ¥4.00/kg
meat ¥20.00/kg ¥18.00/kg potatoes ¥5.00/kg ¥6.00/kg
sausages ¥30.00/kg ¥35.00/kg needle mushrooms ¥5.00/kg ¥6.00/kg
prawns ¥75.00/kg ¥70.00/kg beans ¥3.00/kg ¥2.00/kg
lemons ¥5.00/kg ¥4.00/kg carrots ¥5.00/kg ¥4.00/kg
tofu ¥3.00/box ¥2.00/box corn ¥10.00/packet ¥5.00/kg
cola ¥5.00/can / ginger ¥2.00/kg ¥2.00/kg
green onion ¥2.00/kg ¥1.00/kg chillis ¥3.00/kg ¥4.00/kg
garlic ¥2.00/kg ¥1.00/kg
Price listmarketmarketsupermarketsupermarketS1: Shall we cook a dish for our mums?
S2: Great!What are we going to cook?
S3: What about________?/ Let's cook________.
S1:That's a good idea. What do we need to buy?
S2: We need to buy ________________and______.
S3: O.K. Where can we buy______?
S1: Let's buy it/them in_____, in____section/at____stall.
It's/They are______ yuan a kilogram.
S2: Yes. It's/They are cheaper. Where can we buy______?
S3: Let's buy it/them in_____, in____section/at____stall.
It's/They are______ yuan a kilogram.
...(talk about all the things you need to buy)
...
S1: Well, we have bought everything. Let's go home and cook it.
S2: All right. I'm looking forward to it.
Show Time
Braised pork chopspork chops
ginger
green onionMapo tofutofu
meat
green onion
chillisSteamed prawns with garlicprawns
garlic
green onionmushrooms
tomatoes
potatoes
beans
corn
sausages
carrotsTomato riceLemon cola chicken wingschicken wings
lemons
tomatoes
cola ginger
green onion
Tomato tofu souptofu
needle mushrooms
tomatoes
green onionHomework1. Surf on the Internet and find the recipe.(食谱)
2. Buy the food you need.
3. Cook the dish with the help of your mother.
4. Write down the steps.at this weekendWorksheet
? Listen, tick(√) and complete.
Item
Place
Price
Market(√)
Supermarket(√)
at the...stall / in the...section
Garlic
¥_5_
Prawns
¥___
Tomatoes
¥___
Bacon
¥___
Strawberries
¥___
? Complete the shopping lists
1.
2.
3.
4.
5.
6.
? Make a dialogue.
S1: Shall we cook a dish for our mums?
S2: Great!What are we going to cook?
S3: What about...?/ Let's cook....
S1:That's a good idea. What do we need to buy?
S2: We need to buy...and...
S3: O.K. Where can we buy...?
S1: Let’s buy it/them in the..., in the...section/at the...stall.
It's/They are... yuan a kilogram.
S2: Yes. It's/They are cheaper. Where can we buy...?
S3: Let's buy it/them in the..., in the...section/at the...stall.
It's/They are... yuan a kilogram.
... (talk about all the things you need to buy)
...
S1: Well, we have bought everything. Let's go home and cook it.
S2: All right. I'm looking forward to it.