Unit 8 The food we eat (Buying different food) 课件(26张PPT,内嵌音频)

文档属性

名称 Unit 8 The food we eat (Buying different food) 课件(26张PPT,内嵌音频)
格式 zip
文件大小 37.1MB
资源类型 教案
版本资源 牛津上海版(试用本)
科目 英语
更新时间 2019-10-21 09:46:13

图片预览

文档简介

课件26张PPT。Unit 8 Buying different food11.11marketssupermarkets This is a market.This is a stall./?????/ I am in the market. Where did I take these photos?at the vegetable stallat the fish stallat the fruit stallat the meat stall This is a supermarket.These are sections./??????/I am in the supermarket. Where did I take these photos? in the vegetable
sectionin the seafood
sectionin the meat
sectionin the fruit sectionin the frozen food sectionThere are a lot of sections in the supermarket.Danny has a new job. He works in a supermarket now. He is not very careful. He puts the food in the wrong sections. Let’s help him to find out. carrots fish prawns lobsters cabbage potatoes strawberriespears apples garlic bananasfish balls eggs ice creambiscuits cakes milk breadcola 7-UP coffee water melonchicken pork beef cabbage Pretend that you are Danny. Put the following food items in the correct sections. We should put tomato in the vegetable section. Do you still remember Mrs Li’s shopping list? What does she need to buy for dinner?Shopping list
? ______________ ? ______________
? ______________ ? ______________
? ______________GarlicTomatoesBaconStrawberriesPrawns In the marketIn the supermarketMrs Li is comparing the prices of food in the market and in the supermarket. Look at her shopping list again. Where can she find the cheaper items? Take notes for her.Look at the picture. Listen and find out where Mrs Li bought the cheaper food and how much it was/they were. Then complete the table.Listen and sayMum, have you bought any garlic?Yes, I’ve bought some garlic.Where did you buy it?In the market, at the vegetable stall.How much was it?It was five yuan.Play a game Rose Garden Supermarket
Chicken ¥35.00/kg
sausage ¥8.00/kg
Garlic ¥6.00/kg
Banana ¥4.00/kg
Cola ¥3.00/tin
Fish ¥10.00/kg
Biscuit ¥4.00/packet
Prawn ¥70.00/kg
Chocolate ¥25.00/packet
tomato ¥5.00/kg
Pie ¥ 5/packetRainbow Market
Chicken ¥38.00/kg
sausage ¥9.00/kg
Garlic ¥5.00/kg
Banana ¥9.00/kg
Cola ¥2.00/tin
Fish ¥8.00/kg
Biscuit ¥5.00/packet
Prawn ¥80.00/kg
Chocolate ¥24.00/packet
tomato ¥6.00/kg
Pie ¥ 6.00/packetWhat would you like for dinner?MENUVegetables Meat/Seafood
? fried cabbage ? fried chicken wings
? salad ? steamed fish
Eggs ? steamed prawns with garlic
? steamed eggs (with meat) Soup
? fried eggs with bacon ? chicken soup
? boiled eggs ? tomato and egg soup
Dinner menuShopping listPrice list Rose Garden Supermarket
Meat ¥35.00/kg
sausage ¥8.00/kg
Salad ¥6.00/kg
Egg ¥4.00/kg
Cola ¥3.00/tin
Potato ¥10.00/kg
Biscuit ¥4.00/packet
Ice-cream ¥7.00/kg
Chocolate ¥25.00/packet
Chicken wings ¥15.00/kg
Pie ¥ 5/packetRainbow Market
Meat ¥38.00/kg
sausage ¥9.00/kg
Salad ¥5.00/kg
Egg ¥9.00/kg
Cola ¥2.00/tin
potato ¥8.00/kg
Biscuit ¥5.00/packet
Ice-cream ¥8.00/kg
Chocolate ¥24.00/packet
Chicken wings ¥16.00/kg
Pie ¥ 6.00/packetWe need save our food!
Don’t waste it!Homework Read, then recite the text on P58
Find more dishes you like.