Unit 9 International Food Festival Listening and speaking 课件(22张PPT,内嵌音频)

文档属性

名称 Unit 9 International Food Festival Listening and speaking 课件(22张PPT,内嵌音频)
格式 zip
文件大小 11.8MB
资源类型 教案
版本资源 牛津上海版(试用本)
科目 英语
更新时间 2019-10-25 16:32:35

图片预览

文档简介

课件22张PPT。3Diet and health9International Food Festival4Listening and speaking: At the international food festival?Look and learn??4-112Chinese rice puddingsmoon cakesrice dumplings34Chinese food??4-212hot dogsapple pieshamburgers34AMERICAN food??2-112raisin sconesfish and chips34ENGLISH food??4-412pineapple fried riceprawn cakes34Thai foodLook and say??122-11How much does a dumpling cost?It costs eight jiao.They cost one yuan and six jiao.How much do two dumplings cost???2-234How much do these stamps cost?They cost two yuan and six jiao.How much do these stamps cost?They cost four yuan and five jiao.12??Listen and writeKitty will sell (1) __________ food
A raisin scone (2) ¥__________
A plate of fish and chips (3) ¥__________
Miss Guo will buy
(4) __________ scone(s)
(5) __________ plate(s) of fish and chips
Total: (6) ¥__________English3.5016.30219.30Look, listen and say??12344-1Hello, Kitty. I’d like to buy some food. What food are you selling?I’m selling raisin scones and fish and chips. They’re English food.??12344-2How much do they cost?A raisin scone costs three yuan and five jiao and a plate of fish and chips costs nine yuan and three jiao.??12344-3May I have two raisin scones and a plate of fish and chips, please?Yes, of course. That’ll be sixteen yuan and three jiao.Pair work??122-1A: How much does a ... cost?
B: It costs... Pair work??122-1A: How much does a ... cost?
B: It costs... Pair work??122-1A: How much does a ... cost?
B: It costs... Pair work??122-1A: How much does a ... cost?
B: It costs... ??2-212Now, suppose you are at the festival. Act it out.??2-212Read and write??122-1Help Kitty complete her letter to her cousin, Lucy.??2-28 February _____
Dear Lucy
How are you and Simon? Ben and I are very well. My school _____
an _______________________________________ last week. My classmates and I
__________ to ________________________________.
We sold foods from different countries. Peter sold _____, _____ and
_____. They are _________ food. Alice sold _____, _____ and _____.
They are _____ food. Joe sold _____ and _____. They are _____
food. I _______________________________. They ___________________. We raised ¥1,000 for the SPCA. We hope the money will help the animals at the SPCA. What do you think about it?
I hope to hear from you soon.
Yours sincerely
Kittyhadinternational food festivalwantedraise money for the SPCAChinese rice puddingsmoon cakesrice dumplingsChinesehot dogsapple pieshamburgersAmericanpineapple fried riceprawn cakesThaisold raisin scones and fish and chipsare English food??Read, think and sayYou will eat at an American fast food shop.What kind of food can you have at the fast food shop? 3-1123??Read the menu. What food do you want? How much does it cost?Today’s Menu
Salads Desserts
lettuce $0.60 pie $1.10
fruit $0.75 cake $0.89
Soup $0.75 ice cream $0.75
Sandwiches Drinks
chicken $1.59 soda $0.60
fish $1.55 milk $0.70
Hamburger $1.45 Hot Dog $1.25
Noodles $2.29 Chips $0.453-2123??Suppose you have 10 dollars. What would you like to order? With a classmate, role play the customer and the waiter.Today’s Menu
Salads Desserts
lettuce $0.60 pie $1.10
fruit $0.75 cake $0.89
Soup $0.75 ice cream $0.75
Sandwiches Drinks
chicken $1.59 soda $0.60
fish $ 1.55 milk $0.70
Hamburger $ 1.45 Hot Dog $1.25
Noodles $ 2.29 Chips $0.453-3123