Unit 5 Lesson 25 Raising Money 随堂练习(无答案)

文档属性

名称 Unit 5 Lesson 25 Raising Money 随堂练习(无答案)
格式 doc
文件大小 34.0KB
资源类型 教案
版本资源 冀教版
科目 英语
更新时间 2020-05-09 20:25:19

图片预览

文档简介

妙学巧记:宾语从句
【速记口诀】
宾语从句须注意,几点事项应牢记。
一是关键引导词,不同句子词相异。陈述句子用that;一般疑问是否(if, whether)替;特殊问句更好办,引导还用疑问词。
二是时态常变化,主句不同从句异。主句若为现在时,从句时态应看意;主句若为过去时,从句时态向前移。
三是语序要记清,从句永保陈述序。
【妙语诠释】
宾语从句应注意三点:
①引导词,陈述句一般由that引导,这时的that可以省略;一般疑问句则由if或whether引导;而特殊疑问句则由特殊疑问词引导。
②时态,主句是现在时态,从句可用所需要的任何时态;但如果主句是过去时态,从句时态所表示时间一般往前移一个时间段。
③语序,宾语从句永远要用陈述句顺序。
Lesson25 随堂练习
一、用所给单词的适当形式填空。
1. How many basketball ________(play) took part in the Olympic Games
2. I’m very tired today. I ________(go) to bed early tonight.
3. Mary bought some cookies when she passed the ________(bake).
4. Each student in my class ________(have) an English dictionary.
5. They hold a party ________(celebrate) John’s fourteenth birthday.
二、用方框内所给词的适当形式填空。
cost, spend, pay, take
1. The workers ________ two years in building this large museum.
2. You need to ________ 500 yuan every month for this room.
3. It ________ me two hours to climb to the top of the mountain.
4. The new car ________ me 11,800 dollars. It’s expensive, isn’t it
5. I ________ ten yuan for the sandwich and juice.
三、单项选择
1. —Do you know ____
—It’s on the street corner.
A. where is the supermarket B. when is the meeting
C. where the supermarket is D. when the meeting will be
2. Mike is ____, but his brother Sam is much ____.
A. heavy; heavier B. heavy; heaviest
C. heavier; heaviest D. heavier; the heaviest
3. My host family tried to cook ____ for me when I studied in New Zealand.
A. different something B. different anything
C. something different D. anything different
4. —Morning, class. Is ____ here
—No, sir. Tom is absent.
A. anybody B. everybody C. nobody D. somebody
5. —How much is the ticket to Central Park
—A one-way ticket ____$ 40, and you can ____ another $20 for a round-trip.
A. costs; pay B. cost; spend C. pay; spend D. spends; pay
四、按要求完成下列句子,每空一词。
1. I have got some letters from China. (改为一般疑问句)
________ you ________ ________ letters from China
2. His new backpack cost 78 yuan. (对画线部分提问)
________ ________ ________ his new backpack cost
3. They won’t like these cookies. I think. (合并为一句话)
I ________ think ________ they will like these cookies.
4. They made money by selling vegetables. (对画线部分提问)
________ ________ they make money
5. Henry spent 5,800 yuan on the computer. (改为同义句)
Henry ________ 5,800 yuan ________ the computer.
同课章节目录