(共27张PPT)
Unit
4
Food
and
Restaurants
Lesson
23
How
Much
Are
They?
Unit
4
Food
and
Restaurants
Lesson
23
How
Much
Are
They?
Happy
Children’s
Day!
Happy
Children’s
Day!
$
dollars
¥
yuan
¥
12
¥
5
¥
1
How
much
for
one
donut?
One
yuan.
How
much
is
a
hot
dog?
Five
yuan.
How
much
is
one
hamburger?
Twelve
yuan.
How
much
are
the
pears?
One
yuan.
How
much
are
the
apples?
Two
yuan.
How
much
are
they?
Ten
yuan.
What
fruit
would
Li
Ming
like?
What
fruit
would
Jenny
like?
How
much
are
the
apples?
How
much
are
the
oranges?
Apples.
Oranges.
Two
yuan.
One
yuan.
Do
you
have
any
apples?
一些
Yes!
You’re
welcome.
Thanks!
Let’s
repeat
How
much
______
the
fish?
is
are
How
much
______
the
bones?
is
are
How
much
______
the
bananas?
is
are
How
much
______
the
grass?
is
are
How
much
______
the
meat?
is
are
How
much
______
the
eggs?
is
are
Thank
you!
Let’s
repeat
15
yuan
12
yuan
11
yuan
10
yuan
5
yuan
6
yuan
20
yuan
4
yuan
2
yuan
1
yuan
3
yuan
A:
How
much
is
/
are
...?
B:
...
yuan.
A:
I’ll
take
...,
please.
Letters
and
sounds
c
rice
juice
ruler
river
y
cold
cow
yellow
yo-yo
cry
fly
Let’s
repeat
Words:
please
thanks
welcome
Sentence:
Do
you
have
any
...?
How
much
are
they?
How
much
are
the
...?
Summary
I’ll
take
...,
please.
Thanks!
You’re
welcome.
Summary
听写please,thanks,welcome
课文第1部分抄一遍,要中文,并背过。
同步23课笔试部分做完。
一起做业
谢谢
21世纪教育网(www.21cnjy.com)
中小学教育资源网站
有大把高质量资料?一线教师?一线教研员?
欢迎加入21世纪教育网教师合作团队!!月薪过万不是梦!!
详情请看:
https://www.21cnjy.com/help/help_extract.php