Unit 4 Food and Restaurants Lesson22 课件+素材(24张ppt)

文档属性

名称 Unit 4 Food and Restaurants Lesson22 课件+素材(24张ppt)
格式 zip
文件大小 13.1MB
资源类型 教案
版本资源 冀教版(三年级起点)
科目 英语
更新时间 2020-11-22 09:31:31

文档简介

(共24张PPT)
冀教版
英语
三年级
下册
Unit
4
Food
and
Restaurants
Lesson
22
How
Much
Is
It?
Learning
goals
读、理解:
How
much
for…?
How
much
is
a(an)
…?
I’ll
take…,
please.
?
会唱:Do
You
Know
the
Donut
Man?
?
Try
to
chant
Hamburger
is
yummy,
into
my
mouth,
Down
to
my
tummy,
yummy
yummy
yummy.
Donut
is
yummy,
into
my
mouth,
Down
to
my
tummy,
yummy
yummy
yummy.
Hot
dog
is
yummy,
into
my
mouth,
Down
to
my
tummy,
yummy
yummy
yummy.
试着加上一些动作吧!
998
99
你知道怎么用英语谈论价格吗?
Let’s
read
How
much
for
one
donut?
One
yuan.
I’ll
take
twelve,
please!
Let’s
learn
I’ll
take
twelve,
please!
Point
I’ll
=I
will
基数词:one,
two,
three,
four,
five,
six,
seven,
eight…
例句
表达自己要买几个某物品的句型。
I’ll
take
sixteen
hot
dogs.
I’ll
take
one,
please!
I’ll
take
six,
please!
Alice和美美一块去买铅笔,看看她们要买几个。
Thanks!
My
friends
like
donuts.
You’re
welcome.
Let’s
read
How
much
is
a
hot
dog?
Five
yuan.
I’ll
take
six,
please!
Let’s
read
Thanks!
Let’s
read
对话中的How
much是什么意思呢?
我想问物品的价格要怎么说呢?
Let’s
think
Let’s
learn
How
much
for
one
ice
cream?
询问价格和回答
How
much
is
an
ice
cream?
It’s
five
yuan./
Five
yuan.
基数词:seventeen,
eighteen,
nineteen…
one
donut,
a
hot
dog…
it,
a
donut,
an
apple…
答语
你会怎么询问我的价格呢?能想到几种表达方式?
How
much
for
one
hamburger?
问句
How
much
is
a
hamburger?
How
much
is
it?
It’s
ten
yuan.
/Ten
yuan.
Let’s
learn
货币单位常用yuan(?),dollar($)等。注意dollar的复数形式是dollars,yuan复数形式和单数一样。
two
dollars
two
yuan
Watch
and
repeat
点击,播放视频
Listen
and
imitate.
2.
Read
the
dialogue.
3.
Role
play.
Role
play
Let’s
act
点击,播放视频
先观看视频,学生自己跟读。然后三人一组,练习点餐。交换角色,练习菜单上的每一种食物。
Let’s
sing
Do?You?Know?the?Donut?Man?
Do?you?know?the?donut?man?
The?donut?man,?the?donut?man?
Do?you?know?the?donut?man,?
who?lives?across?the?lane?
Yes
I?know?the?donut?man,
The?donut?man,?the?donut?man.
Yes
I?know?the?donut?man,?
who?lives?across?the?lane.
Sing
again
试着唱一唱后面三段歌曲吧!
点击,播放视频
Let’s
guess
三名自告奋勇者到前面当守关人,其他学生当闯关人。守关人询问“How
much
is
a/an…?
”或”How
much
for…?
”,闯关人分成两组轮流猜价格。猜错则另一组猜,直到猜对为止。
?
20

?
8

?
12

看图,补全对话。
—How
_____
for
one
________?
—Three
yuan.
—I’ll
______
five,
please.
—How
much
_____
an
orange?
—One
yuan.
—I’ll
take
______,
please.
much
ice
cream
take
for/is
nine
小组为单位,根据右边的菜单编写一段对话并表演出来。
询问价格的两种方式:
How
much
for
…?
How
much
is
a(an)…?
描述自己买几个:
I’ll
take…,
please.
1.
自己制作一份菜单,并和小伙伴进行点餐的对话。
2.
学会唱本课的歌曲。