Module 2 Unit 2
四年级
It costs one hundred and eighteen yuan.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
0
12
13
14
15
16
17
18
19
11
30
20
40
60
50
70
90
80
800
100
200
700
900
500
600
300
400
It is...
beautiful
helpful
expensive
cheap
big
pink
Look at Amy's computer.
?1500
It costs...
cost---costs
Listen and say
How much does this pen cost?
?118
?19
?1
How much does the pen cost?
It costs .
It’s .
It costs ________ yuan.
It’s _________.
It costs _____ yuan.
It’s ______.
one hundred and eighteen yuan
expensive
nineteen
beautiful
one
cheap
?118
?19
?1
This ... costs... yuan.
It's ....
¥85
¥130
¥3
¥10
This ... costs... yuan.
It's ....
¥9800
¥2100
¥6300
¥850
A: Look at this pen. It’s beautiful and cheap.
B: How much does it cost?
A: It costs 20 yuan.
B: 10 yuan, OK?
A: Sorry.
B: It’s expensive.
A:15 yuan,OK?
B: Ok! Here is the money.
A: Thank you. Bye!
B: Bye!
Advertisement
This doll is very beautiful. It can sing and dance. It can speak Chinese and English. It has two big blue eyes and golden hair. You can buy it for your daughter.
It_______158 yuan. This is her picture.
costs
超人大考验!
Standing on one foot!
单脚站立
参加比赛的同学,闭上眼睛,单腿离地。
其余同学数one, two, three……
给他们鼓励。脚最后一个落地的学生获胜。
Game Time
Homework:
Recite the text.
It costs …