冀教版英语八年级下册Unit 5 Buying and Selling Lesson 25 Raising money课件(共28张PPT)

文档属性

名称 冀教版英语八年级下册Unit 5 Buying and Selling Lesson 25 Raising money课件(共28张PPT)
格式 zip
文件大小 3.2MB
资源类型 教案
版本资源 冀教版
科目 英语
更新时间 2021-04-09 16:04:23

图片预览

文档简介

(共28张PPT)
Lesson25
Raising
money
Learning
Goals:
1、掌握,运用新单词。
2、会用take,
spend,
cost,
pay,bake,
dollar,
sixteen,
advertising,
poster,
make
money.
等词.
3、初步了解宾语从句。
We
need
money
to
buy
things.
But
we
don’t
have
any
money!
How
to
do
it?
They
are
raising
money.
筹钱
Have
you
ever
raised
money?
What
did
you
do?
sell
some
books?
ask
others
to
donate
(捐赠)
some
money?
help
your
neighbourhood
to
walk
their
dogs
to
get
money?
do
housework
to
get
money
?
16
pay/pei/付款--paid--paid
bake
/beik/
烘;烤
a
bake
sale
买饼干
baking;
bakery
面包店
baker
面包师;烤炉
dollar/'d?l?/

(美国、加拿大、澳大利亚等国的货币单位)
sixteen /,siks'ti:n/
New
Words
New
words
bake
烘烤
sixteen
十六
What
is
the
man?---
He
is
a
_______.
What
is
the
man
doing?
He
is
______
some
cookies
in
the
________.
He
has
already
baked
_______
cookies.
baker
baking
bakery
sixteen
New
words
and
phrases
pay
花费,付款
dollar
美元
make
money
挣钱
raise
money
筹钱
Their
basketball
team
is
going
to
play
in
another
city.
Each
player
needs
to
____
$150for
the
trip.
They
need
to
______
some
money
in
order
to
survive(生存).
Maybe
they
can
work
together
to
_______
some
money.
pay
make
raise
advertising
/'?dv?taizi?/
广告活动;广告;做广告
poster
/'p?ust?
/
招贴;海报
New
words
poster
海报
advertising
广告
This
is
a
_____.
It
is
a
type
of__________.
poster
advertising
New
words
十六
美元
广告活动
海报
付款
烘,烤
dollar
advertising
pay
poster
bake
sixteen
Read
the
lesson
and
answer
the
questions.
1.
Why
do
they
want
to
raise
money?
2.
When
will
they
have
a
bake
sale?
3.
How
much
will
Brian’s
cookies
cost?
4.
What
is
Danny
going
to
sell?
5.
What
does
Jenny
mean
when
she
says,
“Hmm…”?
1.
Why
do
they
want
to
raise
money?
2.
When
will
they
have
a
bake
sale?
Because
their
basketball
team
is
going
to
play
in
another
city.
The
trip
costs
a
lot
of
money.
They
will
have
a
bake
sale
at
lunch
hour.
3.
How
much
will
Brian’s
cookies
cost?
4.
What
is
Danny
going
to
sell?
5.
What
does
Jenny
mean
when
she
says,
“Hmm…”?
One
dollar
for
four
cookies.
He
is
going
to
invent
a
new
product
to
sell.
Maybe
she
feels
a
little
surprised.
New
phrases
make
money
挣钱
raise
money
筹钱
at
lunch
hour
午餐时间
have
a
bake
sale
举办烘焙义卖
make
a
poster
做一个海报
Language
Points
宾语从句:
Do
you
know
that
our
basketball
team
is
going
to
play
in
another
city?
that
引导的宾语从句。像know这样的词有say,
think,
believe,
wish,
hear,
wonder,
know,
agree,
hope等。
主句
引导词
宾语从句
cost
sth.
cost
sb.money
某物花费某人多少钱
The
new
bike
cost
her
100
dollars.
物做主语
pay
pay
for
付钱买
pay
(sb.)
money
for
sth.
为某物付给某人多少钱
How
much
did
you
pay
for
your
coat?
They
paid
10
yuan
for
this
book.
人做主语
spend
spend...on
sth.
/
(in)
doing
sth.
在某物上花费....../做某事花费......
I
spent
two
hours
on
my
English
homework.
I
spent
10
yuan
buying
this
book.
人做主语
take
It
takes
sb.
some
time
to
do
sth.
表示花费某人多长时间做某事。
It
takes
me
15
minutes
to
go
to
school
on
foot.
it
做主语
I
can
make
it!
谁做主语?
sb.
sth.
It
cost
pay
take
spend
buy
中考衔接:
1.It
usually---Mum
about
half
an
hour
to
cook
supper.
A.
pays
B.
takes
C.
spends
D.
costs
2.—Do
you
know
the
price
of
the
ticket?
—Yes.
Each---180
yuan.
A.
pays
B.
costs
C.
takes
D.
spends
3.
—How
much
is
the
ticket
to
Central
Park?
—A
one-way
ticket
---$
40,
and
you
can
---another
$20
for
a
round-trip.
A.
costs.
pay
B.
cost.
spend
C.
pay.
spend
D.
spends,
pay
4.
“The
four
cookies---the
girl
one
dollar”
means
“The
girl---one
dollar
for
the
four
cookies”.
A.
cost
spend
B.
paid
took
C.
cost
paid
Fill
in
the
blanks
with
the
correct
forms
of
the
words
or
phrases
in
the
box.(C组能选对词就可以)
sell
play
dollar
pay
make
money
There
are
usually
eleven
_________
on
a
football
team.(B组)
Mr.
Han
chose
a
shirt,
__________
for
it
and
left
the
store.
(A组)
That
laptop
cost
you
2000
_________?!That’s
too
expensive!(B组)
As
an
employee,
I
try
to
_____________
for
my
company.(C组)
I
often
go
to
that
bakery.
I
think
it
__________
the
best
cookies.(A、B组)
ers
paid
s
s
II.
Listen
to
the
passage
and
fill
in
the
blanks.
1.
Each
player
needs
to
pay
_________
for
the
trip.
2.
Li
Ming,
Wang
Mei
and
Li
Lin
decide
to
work
together
to
________________.
3.
Wang
Mei
wants
to
bake
some
_______
to
sell.
4.
Li
Ming
wants
to
______
a
new
product
to
sell.
5.
Li
Lin
will
make
some
_______
to
help
them.
1000
yuan
raise
some
money
cookies
invent
posters
Time
for
Reflection
Time
for
Reflection
某物花费某人多少钱
sth.
cost
sb.money
在某物上花费......
做某事花费......
spend...on
sth.
spend...
(in)
doing
sth.
为某物付给某人多少钱
付钱买
pay
(sb.)
money
for
sth.
Pay
for
做某事花费某人多少时间
It
takes
sb.
some
time
to
do
筹钱
raise
money
挣钱,赚钱
make
money
write
a
dialogue
Task
tips:
When
and
where
will
you
go
on
the
field
trip?
How
much
will
the
trip
cost?
How
much
does
each
student
need
to
pay?
What
will
you
do
to
raise
money?
Homework
1.
Learn
the
words
in
Lesson
26
by
heart.
2.
Read
the
text
in
Lesson
26
and
underline
the
useful
phrases.
同课章节目录