Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It 课件(共12张PPT)

文档属性

名称 Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It 课件(共12张PPT)
格式 pptx
文件大小 937.0KB
资源类型 教案
版本资源 冀教版(三年级起点)
科目 英语
更新时间 2021-04-24 23:22:38

图片预览

文档简介

Unit 4
Lesson 22
How Much Is It?
_____ pens
four
______ donuts
twenty
Review
_______ hot dogs
thirteen
_______ hamburgers
ninteen
Review
What would you like?
and
I’d like some noodles.
I’d like some chicken and rice.
Review
Would you like some …?
No, thanks.
Yes, please.
I’d like some water.
Review
Thanks! My friends like donuts.
How much for
one donut?
One yuan.
I will take twelve, please!
You’re welcome.
How much is
a hot dog?
Five yuan.
I will take six, please!
Thanks!
Summary
How much for …?
三者均用于询问价格。
How much is …?
How much is it?
How much is it?
How much for + one donut/ two donuts/…?
How much is +可数名词单数/不可数名词?
it指两人正在谈论的物品。
? 10
? 2
? 5
? 15
? 20
? 3
? 7
? 6
? 4
? 2
What would you like?
I’d like two hamburgers.
How much for
one hamburger?
Ten yuan.
Let’s act!
Let’s sing!
Do you know the donut man?
The donut man, the donut man?
Do you know the donut man,
who lives across the lane?
Do You Know the Donut Man?
Work in pairs
A: What would you like?
B: I’d like …
A: How much …?
B: … yuan.
A: I’ll take …, please.
B: Ok. Here you are.
A: Thanks.
B: You’re welcome.
Homework
1、熟记本节课所学句型和单词,必须会听、说、读、写。
2、使用句型:
What would you like? I’d like….
How much …? 与小伙伴进行对话。