学习目标
1.我会用How much for____? How much is ___? How much is it?询问价格以及应答。
2.在现实生活中,我会用所学英语买到需要的东西。
one
two
three
four
five
six
seven
eight
nine
ten
thirteen
fourteen
fifteen
sixteen
seventeen
eighteen
nineteen
eleven
twelve
twenty
_______ pens
four
_______ books
ten
_______ donuts
eleven
_______ hot dogs
thirteen
a donut
a hamburger
an ice cream
a hot dog
milk
soup
noodles
fish
chicken
rice
(多少钱?)
¥10
¥2
¥5
¥2
¥3
¥7
¥6
¥4
¥20
¥15
一个汉堡多少钱?
怎么说?
How much for one hamburger?
How much for one ...?
一个...多少钱?
我要拿六个?
怎么说?
I'll take six.
I'll take ...
我要拿...个。
A: What would you like ?
B: I'd like two hamburgers.
A: How much for one hamburger?
B: Ten yuan.
Let’s act!