广州版小学英语四年级下册Module6 Unit16之二(三年级起) PPT课件

文档属性

名称 广州版小学英语四年级下册Module6 Unit16之二(三年级起) PPT课件
格式 zip
文件大小 630.3KB
资源类型 教案
版本资源 广州版
科目 英语
更新时间 2012-04-08 20:08:47

图片预览

文档简介

(共13张PPT)
Module 6 SHOPPING
Unit 16 In the Market
广州版(三起)四年级英语下册
a market
Shopper a assistant: Customer
What can I do for you /Can I help you
Anything else
It’s/They’re…
They’re really fresh.
Here’s your change.
I’d like…/I want…/I want to buy..
How much is(are)… /How much does(do)…cost
…look(looks) nice.
I’d like…
That’s it.Thanks
carrots
potatoes
peppers
cabbages
broccoli
tomatoes
onions
dollor cent
1dollar=100cents
$1.50/kilo one dollar fifty cents a kilo
$3.30/kilo three dollars thirty cents a kilo
$2.60/kilo
$1.20/kilo
$5.40/kilo
$1.80/kilo
A: How much are the peppers
A: How much do the peppers cost
B: They ’re one dollar twenty centss a kilo.
$1.20/kilo
A: How much are the carrots
A: How much do the carrots cost
B: They’re 1 dollar a kilo.
$1/kilo
$2.60/kilo
A: How much are the tomatoes
A: How much do the tomatoes cost
B: They’re 2 dollars 60 cents a kilo.
A: How much is the broccoli
A: How much does the broccoli cost
B: It’s one dollar twenty cents a kilo.
$1.20/kilo
A: How much are the peppers
A: How much do the peppers cost
B: They ’re 1 dollar (and) 20 cents a kilo.
$1.20/kilo
$10
¥50
$20
¥180
¥3/kilo
¥4.50/kilo
¥20
Homework:
Listen to the tape, then read and recite the dialogue.
Cope the new word two times.
Practice talking the pictures in P73.