广州版小学英语四年级下册Module6 Unit16之一 PPT课件

文档属性

名称 广州版小学英语四年级下册Module6 Unit16之一 PPT课件
格式 zip
文件大小 777.2KB
资源类型 教案
版本资源 广州版
科目 英语
更新时间 2012-04-08 20:08:47

图片预览

文档简介

(共18张PPT)
Module 6 SHOPPING
Unit 16 In the Market
(广州版)四年级英语下册
CHANT
Do You Like Apples
Do you like apples
Yes, I do. I do too.
One for you and one for me.
Do you like bananas
Yes, I do. I do too.
One for you and one for me.
£10
¥50
£25
£3
¥4.50
¥6
How much is/are the …
It’s/They’re …yuan/pounds.
a market
What do you want
I’d like carrots.
What do you want
I’d like carrots.
One kilo and a half would be good.
$1/kilo
$2.30/kilo
$4.50/kilo
What does it mean


yuan
pound
dollar cent
1dollar=100cents
$1.50
$3.30
1 dollar (and) 50 cents
3 dollars (and) 30 cents
kilo
$1.50/kilo
1 dollar 50 cents a kilo
$3.80/kilo
3 dollars 80 cents a kilo
$1.20/kilo
$5.40/kilo
$7.60/kilo
$4.80/kilo
1 dollar (and) 20 cents a kilo
5 dollars (and) 40 cents a kilo
7 dollars (and) 60 cents a kilo
4 dollars (and) 80 cents a kilo
$1.2/kilo
$2.60/kilo
$1.40/kilo
$2.30/kilo
How much are the …
How much do the … cost
They’re …
A: How much are the carrots
A: How much do the carrots cost
B: They’re 1 dollar a kilo.
$1/kilo
$2.60/kilo
A: How much are the tomatoes
A: How much do the tomatoes cost
B: They’re 2 dollars 60 cents a kilo.
A: How much are the peppers
A: How much do the peppers cost
B: They ’re 1 dollar (and) 20 cents a kilo.
$1.20/kilo
$2.30/kilo
A: How much are the potatoes
A: How much do the potatoes cost
B: They ’re 2 dollars (and) 30 cents a kilo.
Homework:
Listen to the tape, then read and recite the dialogue.
Cope the new word two times.
Practice talking the pictures in P73.